Újabb orosz művész került börtönbe háborúellenes kiállás miatt
A három és fél évnyi börtönre ítélt Anasztaszija Djudjajeva a második orosz művész, akit szupermarketben terjesztett háborúellenes üzenetek miatt állítottak bíróság elé.
A három és fél évnyi börtönre ítélt Anasztaszija Djudjajeva a második orosz művész, akit szupermarketben terjesztett háborúellenes üzenetek miatt állítottak bíróság elé.
Rátört az orosz titkosszolgálat a Garázs nevű moszkvai művészeti magánmúzeumra, melyet Roman Abramovics oligarcha és volt felesége, Dasa Zsukova alapított 2008-ban.
Két évvel azután, hogy az orosz inviziót követően Vitalij Klicsko, Kijev polgármestere a szoborkompozíció elbontásáról döntött, folytatódtak az orosz-ukrán egység emlékművének eltávolítását célzó munkálatok.
Propagandaanyagokkal teli új múzeumokat és kiállításokat tervez az orosz kommunikációs gépezet a megszállt ukrán területekre.
Egy moszkvai aukciósházban február 18-án mintegy 1 millió dollárért kelt el Ivan Ajvazovszkij Holdfényes éjszaka című festménye – melyet feltételezések szerint az orosz invázió során az ukrajnai Mariupoli Helytörténeti Múzeumból loptak el.
Oroszország a második egymást követő alkalommal nem vesz részt a Velencei Képzőművészeti Biennálén azóta, hogy 2022 februárjában támadást indított Ukrajna ellen. Ukrajna viszont idén is több helyszínen szerepel.
Egy holland múzeum mintegy 400 kulturális kincset, köztük szkíta aranytárgyakat adott vissza Ukrajnának, véget vetve ezzel a Krím 2014-es orosz annektálása miatt kirobbant közel egy évtizedes tulajdonjogi vitának.
Nyilvánosságra hozták a szervezők a héten induló 5. Kijevi Biennálé programját, melynek a háborús helyzet miatt az ukrán főváros mellett több európai város is otthont ad; a fő helyszín Bécs lesz.
Roman Abramovics orosz mágnás és volt felesége, az Egyesült Államokban élő Dasa Zsukova nem egész tíz év alatt állították össze az egyik legjelentősebb modern művészeti magángyűjteményt. Amint 300 műtárgyból álló kollekció értékét közel 1 milliárd dollárra becsülik.
Ukrajna kereshető adatbázist hoz létre a szankciókkal sújtott orosz állampolgárokhoz köthető műkincsekről. A korrupcióellenes ügynökség reméli, hogy az új portál felállításával nehezebben adnak túl a Vlagyimir Putyin köreibe tartozó oligarchák az értékes tárgyakon.
A Kijevi Biennálé ötödik kiadása nemzetközi lesz: Kijevben, Ivano-Frankivszkban, Ungváron, Bécsben, Varsóban és Berlinben egyszerre lesz látható. Célja a háború miatt Európában szétszórt ukrán művészeti közösség újbóli integrálása, hogy szereplői kollektíven, nemzetközi kollégákkal együtt reflektáljanak az Ukrajna előtt álló kulturális, társadalmi és környezeti kihívásokra. A közös munkában a budapesti tranzit is részt vesz.
Újra elhalasztják a lettországi nemzetközi kortársművészeti fesztivált, a RIBOCA-t, ezúttal a szervezők orosz kötődéseit kifogásoló kritikus hangok miatt.