Hirdetés
Hirdetés

art+tech

art+tech

Hullámzás csukott szemmel – beszélgetés Szalai Borbálával, a Light Art Museum Phantom Vision című kiállításának kurátorával

A LAM harmadik kiállításában ismét hangsúlyt kapott a fény kettős természete, de ezúttal a művek többsége kifejezetten a hullám-természetre rezonál. A nem szokványos tárlat címe pedig egy másik központi rendezőelvre mutat rá: olyan látványokat kutat, melyek közvetelenül az agyban keletkeznek a retinális inger megkerülésével. A meditatív, kizökkentő és elgondolkodtató művekről – melyekre igazán érdemes időt szánni – a kiállítás egyik kurátorával, Szalai Borbálával beszélgettünk.

art+tech

Gépi álom, emberi kreativitás – a szúfi misztika és a mesterséges intelligencia találkozása Debrecenben

Refik Anadol török származású Kaliforniában élő MI-művész igazi sztár a nemzetközi újmédia színtéren, akinek alkotásai nem csak a világ művészeti csúcsintézményeiben, de nagy presztízsű szórakoztatóipari események színpadi látványaiként is szemet kápráztatnak – és ez szó szerint értendő. Itthon most először, Debrecenben lehet találkozni egyik munkájával, még szeptember végéig. A kiállítás kapcsán a műfaj nemzetközi színterén mozgó magyar szakértő, Lukács Viola kurátor beszél az alkotóról, valamint az adatvezérelt, mesterséges intelligencia által generált művészet értékeiről és kritikájáról.

— 4 perc olvasás art+tech

Az AI használja a művészt vagy a művész az AI-t?

A mesterséges intelligencia térnyerése a kreatív iparban és a művészet területén is egy sor kérdést vet fel, melyekre közel annyi az üdvözítően optimista válasz, mint az apokaliptikusan pesszimista. Folyamatosan jelennek meg az új, egyre kifinomultabb AI-eszközök, melyeket művészek is használnak; miközben más művészek attól tartanak, hogy szellemi termékeiket, alkotói stílusukat tudtukon és beleegyezésükön kívül veszik alapul az ezen alkalmazásokat előállító techcégek.

— 2 perc olvasás art+tech

A kiforratlan netcenzúra nem kedvez a művészi önkifejezésnek

​​Az emberi testet alkotásaikban felhasználó művészek már régóta együtt élnek az online cenzúrával, de a közelmúlt eseményei olyan nyugtalanító tendenciát indítottak el, amely a mesterséges intelligenciával dolgozó művészeket különösen hátrányos helyzetbe hozza. 

— 3 perc olvasás AI

Adatmérgezés védi a képeket az AI tanuló algoritmusaitól

Művészek szerzői jogait védené egy új digitális eljárás, mellyel prompt-specifikus mérgezéses támadás indítható a szövegből képet generáló mesterséges intelligencia programok ellen. A „találmány” olyan módon zavarja össze a beviteli adatokat, hogy komoly károkat okozhat a képgeneráló modellekben.

— 3 perc olvasás art+tech

Videojáték Monet-festményekben

Kézzel festette Pat Naoum független játékfejlesztő és művész annak a videojátéknak a látványvilágát, melyet Claude Monet életrajza és munkái ihlettek.