Adatbázis jön létre a szankció alatt álló oroszok műkincseiről
Ukrajna kereshető adatbázist hoz létre a szankciókkal sújtott orosz állampolgárokhoz köthető műkincsekről. A korrupcióellenes ügynökség reméli, hogy az új portál felállításával nehezebben adnak túl a Vlagyimir Putyin köreibe tartozó oligarchák és hírességek az értékes tárgyakon.
A Guardian beszámolója szerint az adatbázist az ukrán Nemzeti Korrupciómegelőzési Ügynökség (NACP) kezeli, amely közleményében azt írja, hogy az elsődleges cél, hogy „megkönnyítse a műtárgypiaci szereplők számára a szankciók ellenőrzését, és megnehezítse az orosz oligarchák számára a vagyontárgyak értékesítését”.
Az ügynökség olyan festményeket és szobrokat sorol fel, amelyeket Vlagyimir Putyin ukrajnai háborújának segítésével és felbujtásával vádolt orosz szupergazdagok vásároltak és adtak el az elmúlt években.
„Jelenleg az adatbázis több mint 300 műtárgyról tartalmaz információkat” – közölte az ügynökség. „Tulajdonosaik között van az orosz milliárdos, Vjacseszlav Kantor, Roman Abramovics – aki a hírek szerint az évek során számos neves darabot szerzett meg, köztük Francis Bacon 1976-os Triptichonját, Alberto Giacometti Velencei nő I. című művét és Ilja Kabakov ukrán-amerikai konceptuális művész The 10 Characters című sorozatának nyolc albumát. Ezen művek becsült értéke 163,9 millió dollár.
A tulajdonosok közt van Darja Zsukova modell is, aki a művészeti világ jelentős mecénása, volt férjével, Abramovicscsal közösen alapította a Garage Kortárs Művészeti Múzeumot. Zsukova most is számos múzeum – többek között a Los Angeles-i LACMA és New York-i a MET Metropolitan Museum of Art – igazgatótanácsának tagja. Timur Junuszov (Timati) 39 éves rapper, üzletember – és műkincstulajdonos – szintén szankciók alatt áll, mert közvetlenül támogatta Oroszország Ukrajna elleni háborúját.
A NACP szerint az orosz oligarchák még mindig túlságosan könnyen el tudják rejteni és tisztára tudják mosni pénzüket a műtárgyakon keresztül, a rájuk kiszabott szankciók ellenére is.
A műkincseket viszonylag könnyen el lehet adni az országhatárokon keresztül a hatóságok értesítése nélkül, mivel az értékük szubjektív. „Festményeket, szobrokat, ékszereket használnak kiskapuként a szankciók kijátszására” – állítja az ügynökség.
„Az adatok frissítésének folyamata meglehetősen bonyolult, mivel nincsenek hivatalos feljegyzések a műtárgyak közvetlen tulajdonosairól, formálisan lehetnek azok a szankciókkal sújtott személyek rokonai, illetve nagyon gyorsan cserélődhetnek is.” A portál egy online űrlapon keresztül várja az értékes műkincsek büntetés alá tartozó tulajdonosi köréről szóló információkat.