Naomi Beckwithet nevezték ki a következő Documenta művészeti igazgatójává
A Kasselban ötévente megrendezett globális kortárs művészeti seregszemle legutóbbi kiadását botrányok övezték, a rendezvény azóta is küzd reputációjának visszaszerzéséért. A hosszas, szintén ellentmondásos eseményektől kísért kurátor-választási folyamat most úgy tűnik, nyugvópontra jutott. A kinevezett Naomi Beckwith lett, a Solomon R. Guggenheim Múzeum helyettes igazgatója és főkurátora, aki szerint a feladat „megható és rendkívüli felelősséggel jár”.
Naomi Beckwith, a Solomon R. Guggenheim Múzeum helyettes igazgatója és főkurátora lesz a németországi a Documenta 16. kiadásának művészeti vezetője. Az eseményre 2027. június 12. és szeptember 19. között kerül sor, miután a 2022-es, vitákkal terhelt kiadás antiszemitizmussal kapcsolatos botrányokat kavart.
Beckwith, aki a londoni Courtauld Institute of Art-on végzett, korábban a chicagói MCA és a harlemi Studio Museum kurátori pozícióit töltötte be. A Documenta közleménye szerint kiállításai, előadásai és publikációi a fekete kultúra hatását és rezonanciáját vizsgálják a globális kortárs művészet multidiszciplináris gyakorlataiban.
Beckwith így nyilatkozott: „Meghatott és izgatott vagyok a rám bízott felelősség nagysága miatt, ugyanakkor örömmel osztom meg kutatásaimat és ötleteimet ezzel a nagy múltú és nagylelkű intézménnyel, amely teret és időt biztosít a művészek, kurátorok és a közönség számára az elmélyülésre, gondolkozásra, kísérletezésre és felfedezésekre.”
Az előző Documenta nagy visszhangot kapott – bár nem a szervezők által remélt módon – amikor a 2022-es kiállítást a jakartai ruangrupa kollektíva kurálta. A „globális dél” művészeti perspektíváit bemutató tárlat a rasszizmus, a gyarmatosítás és a kapitalizmus következményeit vizsgálta. Azonban még a megnyitó előtt antiszemita képeket fedeztek fel a Taring Padi indonéz művészcsoport People’s Justice (2000) című monumentális művében, amely heves vitát váltott ki.
A művet először csak letakarták, de a tiltakozások nyomán végül eltávolították. A következő hetekben további alkotásokat is antiszemitizmussal vádoltak. Egyre hangosabbá váltak a Sabine Schormann, a Documenta akkori főigazgatója lemondását követelő hangok, aki 2022 júliusában távozott posztjáról.
2023 elején egy jelentés igazolta az antiszemitizmusra vonatkozó vádakat. Az elismert művészeti, antiszemitizmus-kutatási, konfliktustanulmányi, jogi és politikatudományi szakértőkből álló bizottság megállapította, hogy a Documenta 15 néhány bemutatott műve „antiszemitának tekinthető vagy annak kell értelmezni”.
A zűrzavar 2023 novemberében folytatódott, amikor a következő Documenta művészeti igazgatójának kiválasztásáért felelős bizottság négy megmaradt tagja egyszerre lemondott. Döntésük előzménye Ranjit Hoskoté író távozása volt, akit a német média és kormány antiszemitizmussal vádolt egy nyilatkozata miatt. Új bizottságot végül 2024 júliusában neveztek ki.
Ade Darmawan, a ruangrupa egyik igazgatósági tagja 2022-ben így nyilatkozott: „A legtöbb nyugati művészeti intézmény annyira kolonizált – az oktatástól az üzleti modellekig –, hogy amikor eltérő hangok kerülnek vezető szerepbe, az fenyegetést jelent. A ruangrupa teljesen más szemléletet képvisel, és az, hogy a gyakorlatot helyeztük előtérbe, nem pedig üres szlogeneket, valós kihívást jelentett bizonyos hatóságok – legyenek azok múzeumigazgatók, művészeti piac szereplői vagy politikusok – számára.” A documenta 15 szervezői közt ott volt az OFF-BIennále Budapest csapata is, mely nyilatkozatban álltak ki a ruangrupa mellett.
Timon Gremmels, Hessen állam tudományért, kutatásért, művészetért és kultúráért felelős államminisztere így fogalmazott: „Sikerült megtalálnunk az egyensúlyt a művészeti szabadság, a párbeszéd és az antiszemitizmus elleni védelem között.”
Sven Schoeller, Kassel főpolgármestere és a Documenta felügyelőbizottságának helyettes elnöke december 18-án kijelentette:
Mi azonban a tartalomra és a helyzetre összpontosítottunk, és soha nem veszítettük el a Documenta iránti bizalmunkat. Ez továbbra is olyan hely, ahol az adott korszak fontos társadalmi konfliktusai kerülnek megvitatásra.
A documenta 15 után A mű kétrészes interjúban beszélgetett a magyar résztvevőkkel.