
Az ICOM-ot perelnék be múzeumi szakértők, ha nem zárja ki Oroszországot a tagjai közül
Művészeti szakemberek egy csoportja felszólította a Nemzetközi Múzeumi Tanácsot (ICOM), hogy azonnal zárja ki soraiból Oroszországot a szervezet etikai kódexének folyamatos megsértése miatt. Nyílt levélükben közölték, hogy akár bíróság elé is citálják az ICOM-ot Franciaországban, a civil szervezet székhelyén, ha nem az nem lép az ügyben, melyet már három évvel ezelőtt kezdeményeztek.
A levélben – amelynek társszerzője Christian Castagna, a For Ukraine, Their Freedom, and Ours! nonprofit szervezet érdekvédelmi vezetője – a csoport azt írta, hogy „Oroszország kizárása az ICOM-ból a legkevesebb, ami elvárható egy olyan szervezetttől, amelyet a francia törvények szabályoznak, és amely a kulturális örökség védelmének szenteli magát”. Állításuk szerint Oroszország „szisztematikusan semmisíti meg Ukrajna évszázados kulturális identitását” a 2022-es invázió kezdete óta.

A levél aláírói között van Konstantin Akinsha művészettörténész, aki a „A vihar szemében: Modernizmus Ukrajnában 1900-1930” című könyv szerzője, Francesca Thyssen Bornemisza, a Múzeumok Ukrajnáért alapítója, valamint Vitalit Tytych, az ICOM Ukrajna jogi ügyekért felelős vezetője.
A jogi felelősségre vonás mellett szólnak a Krím 2014-es annektálását követően Oroszország kulturális javak elsajátítására tett törekvések, az ukrán múzeumi gyűjteményeknek a 2022-es invázió óta történő fosztogatásai, valamint az ukrán kulturális helyszínek UNESCO által dokumentált pusztítására hivatkozik.
„Bizonyítékok bőségesen vannak, és egyes elkövetők még saját bűneiket is dokumentálták”.
Az egyik aláíró, Vitalit Tytych, az ICOM Ukraine munkatársa az ARTnewsnak elmondta, hogy a csoport két konkrét intézkedést vár: „az ICOM Russia és az ukrán gyűjtemények kifosztásában részt vevő orosz múzeumi személyzet kizárását”. Tisztázta, hogy két utat lát előre – tárgyalást vagy bírósági tárgyalást Franciaországban.
„Azzal, hogy jogi eljárást kezdeményezünk egy francia bíróságon, arra akarjuk kényszeríteni a bizottságot, hogy kezdjen tárgyalásokat, vagy legalábbis válaszoljon azokra a konkrét kérdésekre, amelyeket három évvel ezelőtt feltettünk az ICOM végrehajtó bizottságának” – mondta. „Remélem, hogy egy nyílt és őszinte folyamatot tudunk kezdeményezni a kérdés megvizsgálására. Ebben a szakaszban az elsődleges feladat az lesz, hogy rákényszerítsük a bizottság vezető testületeit, hogy reagáljanak, megvitassák ezt az ügyet, és adják meg hivatalos válaszukat a szervezet alapszabályának és etikai kódexének e kirívó és bizonyítható megsértésére. Ha ez sikerül, az a jelenlegi körülmények között már jelentős eredmény lesz.”
A 2022-es közgyűlésen az ICOM Ukrajna alelnöke, Anasztaszija Cserednyicsenko azzal vádolta Oroszországot, hogy „kulturális népirtást” követ el Ukrajnában, és megsérti az etikai kódexet. Az ICOM Ukrajna később azzal vádolta a nemzetközi múzeumi közösséget, hogy „bűnrészes ezekben a jogsértésekben”, mert nem lép fel az ICOM Oroszországgal szemben.
Borítókép: A lebombázott Roman Shukhevych Múzeum, Lviv, 2024. január 1. Fotó: Anastasiia Smolienko / NurPhoto / NurPhoto via AFP