Ökológiai-kulturális program-parádé zajlott augusztus utolsó hétvégéjén Tihanyban és Örvényesen, ahol művészek, természettudósok, néprajzosok és gazdálkodók, a Balaton jövőjének biztosítása érdekében tett összefogásába lehetett betekintést nyerni. Képeink az idén másodszorra megszervezett Balatorium rendezvényeiről.
A Balatont – mint „nemzeti öröm”-öt (Can Togay, Schleicher Vera néprajztudóst idézve) – középpontba állító művészeti projektekről az elmúlt év során többször is írtunk . A VEB2023 ernyője alatt megvalósult, a legutóbbi, a nyár egyik legmelegebb hétvégéjén lezajlott eseményről Erdei Kriszta kameráján keresztül számolunk be.
Plakát- és képeslapkészítés az örvényesi szabadstrandon risográf nyomtatási technikával – DRUKKER Közösségi Nyomdaműhely (Lévai Fanni, Madari Kinga) és Hurrikán Press.
Társadalmi érzékenyítés a tihanyi limnológiai intézet előadásai n – többek közt a tóban előforduló, nemtermészetes anyagokról.
A PAD alapítvány ökojárművei.
A Balaton nádasai és vízfelülete, mint kiemelt vízimadár élőhely címmel Szinai Péter tart előadást a nyílt vízen.
A limnológia intézet kertjének hatalmas platánja alatt több szálon és asztalnál, valamint akváriumnál és lavórban futottak a kihelyezett biológia órák.
Új múzeumi kiállítást is avattak a nyílt hétvégén a limnológia intézetben, mely a Balaton-kutatás múltját foglalja össze.
Kék-zöld alga shot – by szabadonbalaton .
Idén kuriózum volt, hogy a hagyományos résztvevő, MOME MAG mellett a Magyar Képzőművészeti Egyetem is bekapcsolódott a Balatorium programjaiba. A képzőművészet-elmélet szakos hallgatók a Belső-tó melletti művésztelep nyílt délutánján kalauzolták az érdeklődőket – és készítettek antotípianyomatot a rekkenő hőségben.
Kéry-Kovács Péter és Tóth Boglárka Szabad tér című filmjének vetítése a tihanyi művésztelepen
Roppant népszerű volt a Strandkönyvtár , ahol a Balatonnal kapcsolatos tudományos, ismeretterjesztő, gyermek- és szépirodalmi kiadványok kaptak helyet, köztük sok antikvár példány.
A MOME hallgatói az Ökológiai Adatvizualizáció kurzus workshopján
Úszó kutatóállomás
Süveges Rita munkája – Luscious Slopes – Kies lankák – a strand egyik szegletében berendezett Jelek egy szigetről című kiállítás részeként, mely a Balatorium Artist Residency munkáit mutatta be.
Balaton témájú gyerek workshopot tartottak a MOME Train the Trainers programjában részt vett pedagógusok
Az árnyékadó, fehér, kártyalap-szerű falakból álló Foliorium pavilon MOME installáció alternatív közösségi térként is funkcionál, a képen épp a KERTI PART workshop zajlik Spanyár Judit vezetésével
Az Ökológiai adatok fizikalizációja című KFI (Kutatás-fejlesztés-innováció) kurzusára készült hallgatói munkák kiállításának részlete az örvényesi szabadstrandon