Hirdetés
Hirdetés

társadalom

— 2 perc olvasás Oroszország

Az ICOM-ot perelnék be múzeumi szakértők, ha nem zárja ki Oroszországot a tagjai közül

Művészeti szakemberek egy csoportja felszólította a Nemzetközi Múzeumi Tanácsot (ICOM), hogy azonnal zárja ki soraiból Oroszországot a szervezet etikai kódexének folyamatos megsértése miatt. Nyílt levélükben közölték, hogy akár bíróság elé is citálják az ICOM-ot Franciaországban, a civil szervezet székhelyén, ha nem az nem lép az ügyben, melyet már három évvel ezelőtt kezdeményeztek.

kulturális politika

Trump és a művészetek – úton az „elfajzott művek” felé?

A világ figyelme most főként arra irányul, hogyan kérdőjelezik meg a régi-új amerikai elnök első rendeletei a nemzetközi politikai és gazdasági kapcsolatok évtizedek alatt kialakult rendszerét. Eközben Trump és az új amerikai adminisztráció sokszor hajmeresztő lépései a kulturális szférát sem hagyják érintetlenül. Igaz, a hatás e területen elsősorban az USA-n belül érvényesül, de azért máris vannak komoly nemzetközi konzekvenciái is.

— 9 perc olvasás társadalom

A fal egyre tisztább – Körkérdés a MOME-ügyről

Hogyan értékelik a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem polgárai az utóbbi hetek mozgalmas eseményeit egyetemükön? – tettük fel a kérdést több érintettnek, közülük két hallgató, valamint Erhardt Miklós és Horányi Attila egyetemi docensek válaszoltak; illetve Dr. Ferenczy Bálint, a MOME Jogi Igazgatóságának vezetője küldött levelet arról, hogy miért nem nyilatkozhat.

— 2 perc olvasás kiállítás

Odesszából Berlinbe menekített műalkotások láthatók a Gemäldegalerie-ben

A német államfő, Frank-Walter Steinmeier elítélte Oroszország „Ukrajna kultúrája elleni háborúját” a Berlinbe evakuált műalkotásokat bemutató kiállítás megnyitóján. A From Odesa to Berlin. European Painting from the 16th to the 19th Century című kiállításra az ukrán állampolgárok számára ingyenes a belépés. A tárlat később Heidelbergbe utazik majd.

— 5 perc olvasás társadalom

A művészet bátorsága – demokráciaprojekt a CEU-n

A tavaszi Kontextus Programra február 6-ig lehet jelentkezni bármilyen felsőoktatási intézmény hallgatójaként azoknak, akik művészeti együttműködéseken keresztül szeretnének vizsgálni aktuális társadalmi, történelmi és kulturális problémákat – például a dezinformáció kérdését vagy a napjainkig is ható rendszerváltás körüli eseményeket. Az új félév február 27-én kezdődik, a programra kéthetente csütörtökönként 17:00 és 21:00 között kerül sor, elsősorban a CEU Nádor utcai épületében. Menesi Attilát, a projekt vezetőjét kérdeztük.

— 2 perc olvasás társadalom

Levette egy német múzeum Elon Musk portréját az űrtechnológiai kiállításáról

Egy német múzeum eltávolította Elon Musk milliárdos, technológiai vállalkozó portréját az űrtechnológiai kiállításáról, arra hivatkozva, hogy Musk megítélése a közvélemény szemében egyre ellentmondásosabb. Az eltávolítás mögött Musk Donald Trump elnöki beiktatásán tett ellentmondásos gesztusa állhat, amelyet széles körben római vagy náci tisztelgésként értelmeztek.