Csillagos ég – A mű kiállításajánlója az ünnepi időszakra
Pszichedelikus karakter, elvetett formalizmus, öko-logikus út-törés, túlhajtott és redukált színek… Nagyszabású és kisebb léptékű kiállítások felkeresésére buzdítjuk kedves olvasóinkat, akár az étkek lemozgásának apropóján is.
aqb Project Space /// Project Space
Az elmúlt hónapokban közös műteremben dolgozott az aqb három rezidens művésze: Ludmila Hrachovinová, Brooke Leifso és Ari-Pekka Leinonen. Munkáikból nyílt kiállítás december 14-én, mely január 10-ig látogatható.
2025. január 10-ig
Longtermhandstand /// Ulbert Ádám és El-Hassan Róza: Light Through the Cave
Az ökológiai munkáiról is ismert, Esterházy-díjas Ulbert és a Munkácsy-díjas szobrász és intermédia művész El-Hassan izgalmas közös vállalkozása a Naphegy lábánál.
2025. január 12-ig
Ludwig Múzeum /// Nemes Márton: Techno Zen
„Nemes Márton munkásságára nagy hatást gyakorolnak a technó szubkultúrák, így a képmező szétrobbantása, majd újrarendezése jellegzetes, pszichedelikus karaktert kölcsönöz absztrakt tartományokban kiterjedő és napjaink szórakozóhelyeinek képi és fényhangulatait is felidéző festményeinek. Festészeti és szobrászati elemeket kombináló képtárgyaiban és multimediális installációiban olyan hipnotikus térdinamika jön létre, amely a nézőt a való világ nyerseségéből egy fluid, szédítő színmezőbe szippantja be. A techno fogalma a technére, illetve a technológiai művészetre is utal” – olvasható az idén a Velencei Biennale magyar pavilonjában is kiállított munkák kísérő szövegében.
2025. március 2-ig
Várfok Galéria /// Szirtes János 70
„Szirtes János rendkívül gazdag, komplex életműve több szempontból is a ’80-as, ’90-es években lezajlott nagy művészetszemléleti változás egyik legjelentősebb, legszuggesztívebb magyarországi megnyilvánulásaként értelmezhető. Művészete radikálisan összpontosít alapvető egzisztenciális kérdésekre, az archaikus, ősi félelem leküzdésének örök drámájára és a túlélés, a létben való orientáció lehetséges pályáinak felkutatására, azaz egyfajta antropológiai kérdésfelvetésre. Mindenfajta formalizmust elvetve merészen vegyíti műveiben a különböző narratív tartományokra utaló referenciákat, a mítosz és a mágia birodalmába vezető konnotációkat és ezáltal rendkívül tágas értelmezési kontextusba helyezi tevékenységét. Szirtes János kezdetektől fogva több művészeti médiumban dolgozott, melyeket egy mély tematikai orientáció fog egységbe. (…) Ez a komplexitás, a dinamikus képi narratívában megjelenő mikro-konstellációk sokszínűsége, a mozgalmas és nemegyszer fájdalmas konfliktusok eseményszerűsége teszi Szirtes János művészetét a kortárs magyar művészet egyik legfontosabb, paradigmatikus jelenségévé” – írta róla Hegyi Lóránd.
2025. január 25-ig
Három Hét Galéria /// Kiegészítés
A Három Hét Galéria és a Zsdrál Art Kiegészítés című közös csoportos kiállításának művészei: Pedro Blas (CH), Botos Péter (HU), Bullás József (HU), Csízy László (HU), Mateusz Dabrowski (PL), Alwin Dorok (DE), Rita Ernst (CH), Égi Marcell (HU), Getto József (HU), Jenei Anita (HU), Lantos Ferenc (HU), Sas Miklós (HU), Saxon-Szász János (HU), Serhiy Popov (UA), Varga Bertalan (HU).
2025. január 7-ig
Szépművészeti Múzeum /// Agnes Denes: A logika rendszerei
A nagyszabású kiállítás a nemzetközi kortárs művészet egyik meghatározó jelentőségű alakjának, a világ legbefolyásosabb művészei közt ma is ott lévő Agnes Denesnek mintegy 60 művét mutatja be: grafikákat, fotósorozatokat, rajzokat, fotódokumentációkat és videókat. Úttörő és profetikus munkásságával „szisztematikus kísérletezésbe kezdett, mely során a tudomány és a művészet kölcsönös összefüggéseit kutatta: műveiben eredeti és invenciózus módon használta fel és értelmezte újra a matematika, a filozófia, a pszichológia, vagy a nyelvészet eredményeit.
Különféle médiumokat és tendenciát ötvöző alkotásaiban az elsők közt vonta be az ökológiai szemléletet a képzőművészetbe. A jelen környezet- és társadalom tudatos művészetének számos irányzata elképzelhetetlen Agnes Denes kezdeményezései nélkül. Konceptuális gyökerű művészete egyaránt kötődik a land art és az environment műfajához, akárcsak a költészethez és a filozófiához, a grafikához, vagy az installációművészethez. Denes az 1970-es évek elején alkotta meg az öko-logika fogalmát, mely komplex művészi gondolkozásának két alappillérére, az ökológia és a logika kettősségére utal” – olvasható a kiállításról a Szépművészeti Múzeum bemutatójában.
2025. június 1-ig
Kisterem Galéria /// Szegedy-Maszák Zoltán: Vigyor macska nélkül
Szegedy-Maszák Zoltán legújabb egyéni kiállításán a művész legújabb, 3D nyomtatással készült műveit mutatja be, melyeken Lewis Carroll Alice csodaországban, valamint Edwin A. Abbott Flatland című sci-fi regényéből vett szövegrészletek változnak háromdimenziós tárgyakká.
2025. január 10-ig
Einspach & Czapolai Fine Art /// Fehér László: Illékony Valóság
A Kossuth-díjas, reduktív színvilágú munkáival nemzetközileg is elismert „Fehér László művészetét egyszerre jellemzi állandóság és folyamatos megújulás: az 1970-es évek gyakran politikai tartalmakat hordozó, fotórealista műveit az 1980-as években expresszívebb karakterű, ám továbbra is az emlékezés kérdésére reflektáló művek váltották, majd az évtized végén visszatért a fotóalapú kifejezéshez, kialakítva sajátságos formanyelvét, amely az absztrakt színmezőkké redukált terek és síkok, a rajtuk megjelenő tárgyak, táji és architektonikus elemek, illetve a mindössze egyetlen kontúrrá redukált, szellemképszerű, tünékeny, magányos emberalakok közötti viszonylatokra épült, továbbra is megidézve a kollektív és a személyes (családi) múltat” – írja róla a kiállítás kurátora, Zsikla Mónika.
2025. január 21-ig
MODEM – Debrecen /// Tanulni a természettől? – Botanika
A MODEM legújabb időszaki kiállítása 3 fő témát jár körül: az antropocén mozaikos tájak megfigyelését, a természeti szimbolika újraértelmezését és a spekulatív történetmesélés alkalmazását. 2024. december 7-től a látogatóknak lehetőségük lesz arra, hogy feltérképezzék, sőt újragondolják a természettel való együttélés különféle módjait. A kiállító művészek – CENTRALA – Małgorzata Kuciewicz & Simone De Iacobis, Daniel Godinez Nivón , Illés Zsófia Szonja, Kortmann-Járay Katalin & Mendreczky Karina, Kuzma Eszter Júlia, Gaja Mežnarić Osole & Krater Collective, Thea Lazăr, Szabó Bálint, Szabó Nóra, Vékony Dorottya – alkotásai a Debreceni Nemzetközi Művésztelep 2024 nyarán megrendezett kéthetes workshopján készültek.
2025. március 9-ig
Dubniczay-palota – Veszprém /// Elisa Treml: Határ a csillagos ég
„Elisa Treml munkásságát a sokszínűség és a változás jellemzi. Különböző anyagokkal és technikákkal dolgozik, alkotásait egészen egyedi utakon hozza létre: társas impulzusokat követ, politikusan gondolkodik, ugyanakkor hű marad a személyesség kibontakozásához. Művei a koncepció és az intuíció kölcsönhatásában jönnek létre. A művészt az alkotás során olyan emberi alapélmények foglalkoztatják, mint például az elmúlás és megújulás, az elvesztés és visszaszerzés, a látszólagos stagnálás és a növekedés. Olyan műveket hoz létre, amelyek az átalakulásról és a kapcsolatról szólnak” – Dohnál Szonja, kurátor.
2025. január 12-ig