Ellenállni a gyors következtetéseknek – A mű heti ajánlója
Heptagonok és vakfoltok a hátsó kertben, Salazar a Ligetben, öt országból érkező nők a Három Hétben, textilkísérletek a 1111-ben – valamint rekonstrukciós közösségi varrás a harmadik kerületben.
MKE Epreskert – Parthenón-fríz Terem /// Káldi Katalin: Hét válasz
„A hetes szám sok szempontból és területen kivételezett, határszámnak tekinthető. Nemcsak a késő antik oktatási hagyományokból származó szabad művészetek, hanem a zenei alaphangok száma is hét. Ez a szerencsésnek és misztikusnak tartott szám jelképezheti a test és a lélek fejlődési egységét, vagy akár a hippokratészi orvoslásban a betegségek lefolyásának mérésére szolgáló időszakot is. Míg a hetes szám a határvonalat, az átlépés előtti állapotot képviseli, addig a tízes szám a teljességet, egy új szakasz kezdetét, a lezárást és a kiteljesedést jelenti.
Az installációban megjelenő tíz poliéder a legrégebbi iparilag előállított valódi szintetikus műanyagból, a bakelitből készült.”
2024. október 25-ig
ISBN+ /// Zékány Dia: FULL
Zékány Dia tizenegy éve foglalkozik a felhalmozás, gyűjtögetés, és az ebből fakadó rendetlenség 21. századi problémájának művészeti oldalról való megvilágításával. A környezet és az ember viszonyát tanulmányozó alkotói vizsgálódás érdekli, valamint a mögöttük meghúzódó szociológiai és pszichológiai jelenségek megfigyelése, feltárása. Az utóbbi években a belső enteriőrök mellett a külső terek is az érdeklődése fókuszába kerültek: „tágult a tematika a hátsó kertek, udvarok, műhelyek, raktárhelyiségek, garázsok, különböző kiszolgáló helyiségek felé. Ezek a terek a ház meghosszabbításai, amelyek ugyanúgy mesélnek a benne élőkről, mint a lakás többi részei. Gyakran rumlisak, szedett-vetett, felhalmozott kellékek sokaságából állnak, sokszor az udvar »vakfoltjai«, amelyeket a tekintetnek illik elkerülni, mert azok a porta olyan részei, amelyek úgymond »nem illenek bele a képbe«.”
2024. október 12-ig
Liget Galéria /// Szász Lilla & Rita GT: No Bread for Us
A kiállítás Portugália gyarmati és a Salazar-korszakbeli történelmének vizsgálatától a mai Magyarország társadalmi berendezkedésének tanulmányozásáig ível. A kiállító művészek a nőket érintő elnyomás működési mechanizmusait tárják fel a fotó, a videó és a performansz eszköztárán keresztül. No Bread for Us at Men’s Tables című új sorozatában Szász arra keresi a választ, hogy mit jelent a nők számára a szabadság a mai Magyarországon. Rita GT portugál képzőművész praxisa az emlékezet, az identitás és az emberi jogok témáit járja körül, performanszaiban gyakran kísérletezik a különböző ételek, ehető elemek beemelésével. Október 16-án a galéria otthont ad Like a Woman (2019-) című performanszának, amely a nők életük során betöltött változatos szerepeit vizsgálja.
2024. november 27-ig
Három Hét Galéria /// Rétegződés
Az öt ország női művészeit bemutató nemzetközi vándorkiállítás azt a kérdést járja körül, „hogy vajon szerepet játszik-e a nemiség egy alkotás létrejöttében, hogy mitől más – ha más – egy női művész munkája, lehetőségei, kiteljesedése. Hány rétege van egy műnek, és milyen tényezők befolyásolják, mire elkészül az alkotás. “
Az utazó kiállítás első állomása Budapest, majd Bécs, Köln, később Hollandia; a különböző állomásokon újabb művészek kapcsolódhatnak a projektbe, mely 2026-ban Budapestre tér vissza.
2024. november 1-ig
1111 /// Re:TEXT– Kísérleti textilművészet Velemből és a Sárospataki Képtár gyűjteményéből
„A kiállítás – egy jelenleg is folyó kutatást „megjegyzetelve” –hetvenes-nyolcvanas években fénykorát élő kísérleti textilmozgalom történetéből mutat be néhány, egymást is részben átfedő fejezetet.
Kiállító művészek: Attalai Gábor, Bajkó Anikó, Droppa Judit, Gecser Lujza, Gink Judit, Gulyás Kati, Hübner Aranka, Kelecsényi Csilla, Lovas Ilona, Szabó Marianne, Szenes Zsuzsa, Szilvitzky Margit. Kurátorok: Balázs Kata és Százados László.
Kurátori tárlatvezetés október 16-án, 17:30-kor és 18:00-kor.
2024. november 8-ig
+1
Budapest Galéria /// GABBA GABBA HEY! – Varró workshop
November 21-én nyílik Loránt Anikó „minden szépből van” című életmű-kiállítása a Budapest Galériában, melyen a szervezők szeretnék bemutatni a művész mára elpusztult textil installációjának másolatát. (Medvehad bábtüntetés, 2003) A kiállítás előtt két workshopra várnak mindenkit, aki szeretne részt venni a műtárgy elkészítésében és a beszélgetéseken keresztül többet megtudni Loránt Anikó művészeti munkásságáról. A workshopokon egy eredeti minta és a fennmaradt fotók alapján medveformákat fognak kiszabni, szemeket varrnak nekik és összevarrják őket egyszerű kézi öltésekkel. A workshopon Kaszás Tamás (ex-artists’ collective; Anikó élet-és alkotótársa) és a kiállítás kurátora, Páldi Lívia várja az érdeklődőket. A workshopot Dózsa Kamilla vezeti, jelentkezés az alábbi űrlapon lehet.
2024. október 11. (péntek) 16:00-20:00
2024. október 12. (szombat) 15:00-19:00
Borítókép: Rita GT: Unearthing, 2021, film still