
Világok határán – A mű heti ajánlója
Ősidők formái, szájfékkel lefojtott érzelmek, portré mint állásfoglalás, korszakváltások spiritisztái, humoreszkek egy házasságból – május a kiállítóterekben.
Budapest Galéria /// Pillanatnyi elmék
„A nyugati filozófia hosszú idő alatt jutott el odáig, hogy az állatokra is önálló entitásként tekintsen, a növények hasonló integrálására pedig egészen friss keletű kísérletek vannak csupán. (…) Dezső Tamás és Szabó Nóra mindketten a természet különböző jelenségeit kutatják, kutatásaik azonban feljegyzésszerűek: nem hoznak ítéletet vizsgálódásuk tárgyáról, nem metaforaként használják a megfigyelt létformákat és nem tekintenek belső tájként a természetre. Alapos és koncentrált figyelem jellemző alkotási folyamatukra, amely – bár szerves részét képezik filozófiai elméletek és esztétikai szövegek – az elkészült műveknek szabad értelmezési keretet hagy. A két művész Pillanatnyi elmék című közös kiállítása rámutat a természet legapróbb, folyamatos változásban lévő, mégis állandónak tűnő jelenségeire, az ősidőkből származó formák kialakulására és arra, hogy az ember által megismerhető idő milyen csekély a Föld teljes történetéhez képest.”

2025. július 6-ig
Epreskert – MKE /// Gaál József: Grotta Anthropos
Gaál József „új kontextusba helyezi bőrrel burkolt figuráit, hogy a rejtőzködő, egymást burkoló perszóna héjak, abronccsal, szájfékkel lefojtott érzelmek kitörve találkozhassanak. Pedig az eszmék és téveszmék dogmaálarc rétegei mögül kiszabadíthatatlannak tűnnek a lelkek. A burkok töredezettek és málékonyak, de újabb fantazma képzetek termelődnek, újabb hamis kultuszok bénító szövedékké válnak. Teremtett panoptikum uralkodik a valóság felett – ha a tragikus groteszk kiforgató gesztusát nem érzékeli a néző, akkor már minden elveszett. A torzító tükörkép provokáció, a túlzások által lelepleződik a hamis kép. A félelemtől megszabadulva szánalmas és esetlen figuráknak látjuk őket. Nevetséges bálványok, akik lelepleződnek és elveszítik hatalmukat.”

fa, bor, fém, 35x32x29cm
2025. május 9-ig
Kiscelli Múzeum /// Valós és mesterséges identitások
„A kiállítás az egyik legklasszikusabb műfaj, a portré területén belül vizsgálja a fotográfia és az AI lehetőségeit és kapcsolódási pontjait, bemutatva a hazai alkotók viszonyulását és alkotói praxisát a témát illetően. A portréhoz és az emberábrázoláshoz való viszonyunk fotográfusként és befogadóként is folyamatosan változik, a mesterséges intelligencia megjelenése a képalkotási folyamatban egy újabb korszak kezdetét jelzi. A Kiscelli Múzeumban kiállított alkotások tükrében láthatjuk milyen különbségek, lehetőségek, állásfoglalások dominálnak a másfél évszázados fotográfiai hagyományok és a legújabb technológia ötvözésében.”

2025. június 23-ig
Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum /// LÉLEGZŐ FÉNY – Spiritizmus, teozófia, buddhizmus a 19-20. század fordulóján Magyarországon
A kiállítás az 1875-ben New Yorkban társulattá formálódott modern teozófia magyarországi hatását mutatja be. A most 120 éves Magyar Teozófiai Társulat kialakulásának és korai történetének ismertetésén keresztül és a jelenlegi kutatás eredményeinek segítségével próbál átfogó képet adni e korszak szellemi irányzatairól és ebben a teozófiai gondolatok hatásáról. A keleti és nyugati ezoterikus irányokat ötvöző teozófiának azt az oldalát emeli ki a tárlat, amely inspirálta a hazai szellemi élet minden ágát (írókat, művészeket, tudósokat) és szélesebb körben felkeltette a keleti kultúra és filozófia iránti érdeklődést, a keleti tárgyak gyűjtését. Megidézzük a századforduló pesti hangulatát, azt a miliőt, amely a boldog békeidőktől az I. világháború tragédiáján át elvezet a két világháború közötti időszakig. Bemutatjuk azokat a kisebb-nagyobb csoportokat, köröket (spiritiszták, gnosztikusok, tolsztojánusok, reforméletmódot követők, szabadkőművesek, teozófusok, buddhisták stb), melyek e korszakváltás kísérőiként a világ minden pontján feltűnnek.

2026. március 1-ig
PaperLab Galéria – Mai Manó Ház /// Aimee McCrory: Hullámvasút: Jelenetek egy házasságból
Aimee McCrory Hullámvasút: Jelenetek egy házasságból című díjnyertes sorozata az alkotó saját, több mint négy évtizedes házasságát állítja középpontba, feltárva az együtt öregedés örömeit és kihívásait. A sorozat őszinte és intim pillanatokon keresztül mutatja be a házasság dinamikáját, miközben finom humorral és méltósággal közelíti meg az öregedés témáját. A projekt a világjárvány idején kezdődött, amikor McCroryt megbénította a félelem, hogy elveszítheti férjét, Dont. E belső szorongásból született meg az a vizuális narratíva, amely az együtt töltött élet törékenységét és szépségét örökíti meg„pszeudo-dokumentarista stílusú” sorozatával.

2025. május 18-ig
Borítókép: Szabó Nóra: Szíkpadka: két világ határán, 2024, Fotó: Biró Dávid