Hirdetés
Hirdetés
— 2024. december 31.

Ez volt a 10 legjobban keresett múzeum 2024-ben

Továbbra is a British Museumra a legkíváncsiabbak az emberek a Google összesítése szerint. Ezt tekintélyes gyűjteménye mellett az intézmény körüli restitúciós huzavona, a botrányos belsős lopás, illetve egy szellemes, mindezekre reflektáló kiállítás is magyarázhatta.

A Google idén is kiadta Keresések az évben című kiadványát, mely ismét lehetőséget nyújt egyfajta reflexióra a globális kultúrát illetően. 2024-ben a „Raygun full performance”, a nyári olimpiai játékok ausztrál break-táncosára indított keresés volt a leggyakoribb, ezt követte „Ryan Gosling Oscar-díja”. De a listából az is megtudjható, hogy a legnépszerűbb belsőépítészeti trend a „Biophilic” volt.

São Paulo-i Művészeti Múzeum, Assis Chateaubrian

A kiadvány kiemelte a világ múzeumaira indított térkép-keresések összeítását is. E szerint a Google Maps-en legtöbbet keresett múzeumok sorrendje a következő:

British Museum, London
São Paulo-i Művészeti Múzeum, Assis Chateaubrian
Tudományos és Ipari Múzeum, Chicago
Museo Nacional de Antropología, Mexikóváros
Museo Nacional del Prado, Madrid
Ciutat de las Artes y las Ciencias, Valencia, Spanyolország
Louvre Múzeum, Párizs
Rijksmuseum, Amszterdam
Mercedes-Benz Múzeum, Stuttgart, Németország
Städel Múzeum, Frankfurt, Németország

Talán meglepő lehet, hogy a második helyen a São Paulo-i Assis Chateaubriand Művészeti Múzeum (MASP)szerepel. Mitől volt ilyen jó éve intézménye? – teszi fel a kérdést az Artnet szerzője. A sikert egy nagy Francis Bacon-kiállításnak köszönheti, de emellett a Gran Fury aktivista kollektíváról és a brazil Mário de Andrade-ról, az 1920-as évek Anthropophagia nevű művészeti mozgalmának alapítójáról szóló kiállítások is nagy érdeklődésre tratottak számot.

British Museum, London

Egyfelől. Másfelől azonban azért is kapott nagyobb nyilvánosságot idén a múzeum, mert a MASP igazgatója, Adriano Pedrosa volt az idei Velencei Biennále főkurátora. Olaszországban pedig újrateremtette a MASP legismertebb gyakorlatát, nevezetesen, hogy a festmények bemutatására innovatív „üvegállványokat” használ, amelyeket a legendás építész, Lina Bo Bardi tervezett. Emellett a múzeum azzal is felhívta magára a figyelmet, hogy novemberben befejeződött egy jelentős bővítés, amelyet jövőre nyitnak meg teljes egészében.

Az egyetlen amerikai intézményre indított keresés a chicagói Science and Industry Museum. Valószínűleg azért került be a top 10-be, mert nevét Griffin Tudományos és Ipari Múzeumra változtatta, a floridai fedezeti alapkezelő, Ken Griffin után, aki 125 millió dollárt adományozott a múzeumnak.

A Santiago Calatrava tervezte valenciai Ciudad de las Artes y las Ciencias hatodik helyezését pedig az segíthette, hogy egy japán-koreai popegyüttes, a MiSaMo itt forgatta le az Identity című dalához készült klip egy részét.

Forrás: Artnet