Ritmus és algoritmus – A mű heti ajánlója
Koromfeketeség, füst, pocsolya; másfelől a színek ritmusa: szenzuális absztrakciók széles skálája évszakváltáshoz. Emellett többszörös főhajtás a generatív, algoritmikus gondolkodás és a képzőművészet együtthatásának egyik első megteremtője, a tél elején 99 évesen elhunyt Vera Molnár előtt.
Kedves Olvasó, Ön A mű heti, minden csütörtökön jelentkező kiállítás- és programajánlóját olvassa.
Inda Galéria /// Koós Gábor: Gazing Into Darkness // A sötétbe nézek
„…Egy apró ecsettel pontról pontra átfestem a kép fehér részeit ugyanazzal a sötét festékkel, hogy kitöröljek belőle minden fényt. Ezzel a gesztussal más minőséget adok a fekete festéknek, amelyet az elmúlt 15 évben nyomtatáshoz használtam: szürkés, szinte fénylő ezüst lesz. A kiállítótérben a szinte minden fényt elnyelő, feketére festett rajzok mellett a falakon láthatók a nyomatok fekete-fehér és befeketített verziói is.”
2024. március 14-ig.
Vasarely Múzeum /// Színek, számok
„A színek használata, rendszerezése során az arány, a ritmus, a mennyiség és más, matematikai vagy geometriai természetű kérdések merülnek föl. A kiállítás egyrészt kolorista alkotókra fókuszál, akiknél a színelméleti megközelítés meghatározó, és saját színtani kutatásokkal, egyéni színelmélettel rendelkeznek. Másrészt viszont olyanokat is szeretnénk bemutatni, akiknél a számok más módon jelentkeznek, és a számokkal kapcsolatos formaalkotás kap főszerepet.”
2024. április 28-ig
Molnár Ani Galéria /// Forgács Péter: Füst / Fej / Pocsolya
„Forgács legújabb, fotóalapú munkái a szemlélődés tanúbizonyságai, melyek motívumaik szerint három sorozatra bonthatók ebben a kiállításban. Világosan összeköti őket a megfigyelés létállapota, melyet nem sürget sem a hétköznapi élet körforgása, sem a jelentéseket egy pontba összeterelő történetszál. A füst és pocsolya mint szimbólum egyszerre efemer és rejtélyes, a bennük eltűnő vagy éppen tükröződő alakok töredékessége pedig egy tudatot érintő határra mutat rá. Van, amit nem lehet felfedni, hiszen a leleplezett titok megszűnik titoknak lenni. Forgács ugyan lemondott a narratíváról, hogy így felszabadulva közelebb kerülhessen a megmagyarázhatatlanhoz, de nem szűnt meg cselekedni: a metafizikai lényeget keresi – ráérősen, kontemplálva, andalogva.”
2024. március 23-ig
ICA-D /// Dunaújvárosi Tárlat
A Kortárs Művészeti Intézetben a kétévente esedékes a Dunaújvároshoz kötődő képző- és iparművészek tárlata; az önkormányzata ez alkalommal is díjat ajánl fel. A díjazott személyéreegy háromtagú szakmai zsűri tesz javaslatot.
2024. március 14-ig
Hommage à Vera Molnar
A tavaly decemberben, néhány héttel 100. születésnapja előtt meghalt magyar származású francia alkotóra, a számítógépes és a generatív művészet úttörő alakjára világszerte, így Magyarországon is töb kiállítással emlékeznek. A mű virtuális hasábjain Cserba Júlia – a szintén Párizsban élő művészeti szakember, Molnár Vera személyes barátja – búcsúzott tőle.
- Kieselbach Galéria /// Algoritmus 2 Emlékezés Vera Molnarra – válogatás Offenbächer Ferenc gyűjteményéből
2024. február 18-ig
- Vintage Galéria /// Vera Molnar: Job from Molnar
2024. március 22-ig
- Ludwig Múzeum /// À La Recherche De Vera Molnar
2024. április 14-ig
Borítókép: Vera Molnar: Juxtaposeés de 25!, 1992-2022 © Courtesy of the BROICH Digital Art Museum