Hirdetés
Hirdetés
— 2024. november 21.

Komolyan vett mesevilág – A mű heti ajánlója

Alternatív történelmi tények, kiterjesztett gondoskodás, mexikói gyógynövények, transzcendens gyaloglás és öröknaptár 2025-re. Egyre kevesebb napsütés – egyre több jó kiállítás.


Centrális Galéria /// Valódi hamisítvány: A hamisítvány és a hamisítás története

A brüsszeli Európai Történelem Háza utazó kiállítása a történelem során elkövetett hamisításokat mutatja be, reflektálva a mai „alternatív tények” és az álhírek világára. A kiállításon időrendi sorrendben hat nagy témakörbe sorolva több mint száz műtárgy látható szerte Európából. Mindegyik egy-egy csalás lenyűgöző történetét mesél el: köztük a történelmi feljegyzésekből kitörölt római császárok, középkori szentek átírt életrajzai, meg nem történt utazásokról szóló történetek, vagy a második világháborúban a szövetségesek által bevetett ál-hadsereg. A kiállításnak részei olyan, történelmünk szempontjából kritikus jelentőségű dokumentumok is, mint Konstantin adománylevele vagy a levelek, amelyeket Dreyfus megvádolásához használtak. A kiállítás utolsó, Az igazság utáni világ korszaka? című fejezete játékokkal és videókkal felszerelt interaktív tér, ahol a látogatók „tényellenőrökké” válhatnak, eldönthetik, hogy mit tesznek közzé és mit cenzúráznak. Egy innovatív „szűrőbuboréknak” a segítségével felfedezhetik, hogyan működik a közösségi média, ami rámutat, hogy érzelmeink és személyes meggyőződéseink mekkora hatással vannak arra, hogyan akarjuk érteni, vagy épp szándékosan félreérteni a világot.

Forrás: Európai Történelem Háza

2025. február 16-ig


Godot Galéria /// Bukta Imre: Duplagereblye

Bukta Imre új utakat kereső munkáit – papíralapú képek és olajfestmények – mutatja be a Godot Galéria. Bukta a magyar vidéket az utóbbi időben egyszerűsödött motívumokkal ábrázolja, így emeli magasba a hétköznapokat.

Bukta Imre: Falusi asszony a verandán
150×120, olaj, vászon, 2024

2024. december 14-ig



TOBE Gallery /// „Titkok az ágak között”

A „Titkok az ágak között” című kiállítás Maciejka Art és Cristina Kahlo legújabb műveiből építkezik, amelyek a fotóművészet eszközeivel reflektálnak az ember és természet kölcsönhatásaira, interakcióira. A lengyel származású Maciejka Art hét éve él Mexikóban. Ezen évek alatt érdeklődését José María Morelos közösségére, egy kis oaxacai afro-leszármazott közösségre és a természet erejére összpontosította. A környéken fellelhető Hoja Santa nevű gyógynövény, mely mind a főzésben, mind a hagyományos mexikói gyógyászatban gyakori alapanyag, Maciejka műveinek is a kulcsmotívumává vált. A Mexikóvárosban született Cristina Kahlo – Frida Kahlo húgának unokája – az elmúlt négy évben egy olyan sorozaton dolgozott, amelyben a görög mitológiából ismert Daphné és Apolló történetét saját vizualitásával alkotta újra. Fényképein a központi tengely a fák körül forog egy új elbeszélő módot teremtve, amelynek a művész a „Fák árnyékában nőttem fel” címet adta. Art és Kahlo műveit a különböző technikák vegyítésével és a képekbe való utólagos beavatkozások, intervenciók alkalmazása jellemzi.

Maciejka Art: Lena in her house, 2023

2024. december 21-ig


Budapest Galéria /// Loránt Anikó: Minden szépből van

„Loránt Anikó munkái egy végtelenül komolyan vett, teremtő erejű mesevilágot rajzolnak, amely nem elaltat, hanem épp ellenkezőleg, felébreszt. Ráébreszt arra, hogy minden, amire szükségünk van, itt van körülöttünk, csak a legkisebb dolgoknak járó legnagyobb méltóság megadása kell ahhoz, hogy működésbe lépjen.

Loránt Anikó 2003-ban végzett a Magyar Képzőművészeti Egyetem intermédia szakán. Alkotói munkájának alapvető kereteit a szülővé válás tapasztalata, az emberi életforma újragondolása, a kiterjesztett gondoskodás és fenntarthatóság kérdéseihez kapcsolódó vizsgálatai alkották. Az egyéni szinten is képviselt nemnövekedés programját terjesztette ki az ökológiai válság és ehhez kapcsolódóan a posztindusztriális társadalmon kívüli létezés lehetséges kisközösségi eszköztárának kialakításához.​” Kurátor: Páldi Lívia. Koncepció: Kaszás Tamás és Kristóf Krisztián.

Loránt Anikó: Lap az Ínségeledelek projektből (gombát tartó karmos kéz), 2011-2012
Fotó: Koleszár Gábor

2025. február 2-ig


Knoll Galéria /// A gyaloglás formája – a jelenlét beteljesülése

„Nyílt térben szabadon mozogni rendkívüli élmény – s akár a biztos társadalmi státusz teszi lehetővé, akár annak hiányából, kényszerből következik, mindenképp a szabadság vágya ösztönzi, s a felszabadulás, sőt a megmenekülés módja lehet.

A gyaloglás, a séta, a vándorlás – a mozgás alapvető formái – kulturális toposszá váltak, ám jelenbeli gyakorlatait, meghatározó formáit áttekintve követhejtük, mi határozza meg krízisekkel teli jelenünket és a jövőnk esélyeit.

Széles körben ismert, hogy meghatározó ókori filozófusok sétálva vitatták meg a lét problémáit, így ez a mozgásforma a gondolkodás fejlesztésére jelentett alkalmat. Ám a szellemi mellett mindennek pszichés vonatkozásai is vannak: korszakokon át búskomorság gyógyítására ajánlották szerzetesek társaiknak a sétát, s a vallási zarándoklatok is lelki gyakorlatként szolgáltak, hisz az akár kontinenseken átnyúló útvonalakat bejárva, a testi fáradtság és a kitartás próbájaként működő hosszas gyaloglás a transzcendens átéléséhez vezethetett.”

Szabó Eszter Ágnes: A felfedezések kora

2025. január 18-ig


+1

Uránia Mozi /// Michelangelo: Szerelem és Halál

Az Exhibition on Screen sorozat következő része Michelangelo, a szobrász, festő, építész és költő életét és munkásságát mutatja be.

2024. november 24. 11:00


++1

2B Galéria /// Jeles Napok – öröknaptár

Tizenkét felkért képzőművész közreműködésével készült el a Jeles Napok című öröknaptár, mely abban tér el az átlagos naptáraktól, hogy dátumok nem szerepelnek benne, mindenki saját kedvére írja, írhatja bele a családi ünnepeket, születésnapokat, stb.  A naptár megjelenése egy tágasabb, hosszabb terjedelmű projekt sorozat első eseménye: a galéria a 2025-ös évben több meghívásos grafikai tárlat, papír börze, és egyéb, a grafikával, papírkultúrával foglalkozó eseményt tervez Paperon címmel. A naptárban szereplő grafikák szerzői: Cziner Máté, Kiss Eszter, Korányi Barna, Láng Orsolya, Mónus Noémi, Patócs Péter, Papp Károly Kása, Rácmolnár Sándor, Rebák Tamás, Roskó Bea, Roskó Gábor, Szalai Ignác.

Bemutató: 2024. november 23. 15:00


Borítókép: Loránt Anikó: Cím nélkül (két, egymással szemben ülő nyúlmaszkos), aquarelle papíron, A4, 2010-es évek, fotó: Koleszár Gábor