Hirdetés
Hirdetés
— 2024. november 4.

Újraértékelné a Bauhaust a német szélsőjobb

A szélsőjobboldali Alternatíva Németországnak (AfD) párt politikusai bírálták a 20. század eleji Bauhaus-mozgalmat, azt állítva, hogy a szigorúság és a minimalizmus hangsúlyozása rossz irányba terelte a modernizmust.

A Mitteldeutsche Zeitung szerint az AfD tagjai „A modernizmus téves útja” címmel hivatalos indítványt nyújtottak be, amely a Bauhaus kritikus újraértékelésére szólít fel. Az indítványt egy nagyszabású, a következő két évben megvalósítandó, a dessaui Bauhaus-iskola megalapításának 100. évfordulóját ünneplő kezdeményezés előtt nyújtották be a német parlamentnek.

Moholy-Nagy László

A Bauhaus mozgalom lebontotta az építészet, a művészet, a formatervezés, a divat, a zene és más területek közötti határokat. Alkotói a funkcionalitásra helyezték a hangsúlyt, azt sugallva, hogy a modern művészet nem feltétlenül áll ellentétben a mindennapi élettel. A mozgalomhoz többek között Josef és Anni Albers, Moholy-Nagy László és Oskar Schlemmer is kötődött.

Az AfD politikusai elmondták, hogy nem értenek egyet eme művészet alapelveivel. „A józanság és a minimalizmus hangsúlyozása gyakran személytelen építészethez vezetett, amely hidegnek, barátságtalannak és kevésbé vonzónak is érezhető” – áll az indítványban, melyet az Artnews idézett.

Ezen felül az AfD képviselői azt állították, hogy a Bauhaus-iskola esztétikájában az egyformaságot helyezte előtérbe, ami „a regionális jellegzetességek felhígulását, valamint az építészet és a formatervezés egységesítését eredményezte, és ez káros a kulturális sokszínűségre nézve”.

Más németországi pártok politikusai már kijelentették, hogy a Bauhaus-mozgalom elítélése az AfD részéről a hitleri Németország hasonló nézeteire emlékeztet, amikor a modernista stílusokat „elfajzott művészetnek” (entartete Kunst) nevezték.

„Az AfD itt a nemzetiszocializmus par excellence arcát mutatja”

– mondta Andreas Silbersack, a liberális Szabad Demokrata Párt vezetője a Mitteldeutsche Zeitungnak.

Skanzen