
Görögországban őrizetbe vettek egy politikust, mert műalkotásokat rongált meg
A hét elején négy műalkotást rongáltak meg az athéni Nemzeti Galéria – Alexandros Soutsos Múzeumban. A tettet egy görög parlamenti képviselő hajtotta végre, aki az adott kortárs alkotásokat „blaszfémikusnak” érezte.
Nikolaos Papadopoulos, szélsőjobboldali politikus másodmagával támadt rá Christoforos Katsadiotis négy alkotására, melyek a következő címeket viselték : Ikon 1, Ikon 16, Ikon 17 és Szent Kristóf. A két férfi betörte az alkotásokat védő üvegvitrineket, majd a földre dobálta a műveket. Papadopoulos a görög ortodox kereszténység prioritását hirdető, oroszpártinak tartott Győzelem képviselője, pártjával a legutóbbi választásokon került be a parlamentbe.
A múzeum szóvivője megerősítette, hogy A bizarr csábítása (The Allure of the Bizarre) című csoportos kiállítás részeként bemutatott műveket érte a támadás, és Papadopoulos és társa voltak felelősek az esetért.

A rendőrség több órán keresztül tartotta fogva Papadopoulost – a politikust „kisebb anyagi kár okozása” miatt tartóztatták le –, majd szabadon engedték. Az Associated Press hírügynökség szerint Papadopoulos korábban a parlamentben azt állította, hogy az egyik görög festmény sértő az ortodox kereszténységre nézve, amely Görögország domináns vallása.
A múlt héten Papadopoulos nyílt levelet írt az Athéni Nemzeti Galéria – Alexandros Soutsos Múzeum igazgatójának, Syrago Tsiarának, amelyben kijelentette: „A időszaki kiállításon bemutatott művek, különösen a Szűz Mária, amint Krisztust öleli, és Szent György durva meghamisítása, nem tekinthetők művészetnek. Ezek közvetlen támadást jelentenek a hitünk, kulturális identitásunk és nemzetünk gyökerei ellen.”

Az esetet követően Papadopoulos az X közösségi platformon azt írta, hogy a Tsiarának és Görögország kulturális miniszterének, Lina Mendoninak intézett kérését a kiállított művek eltávolítására, figyelmen kívül hagyták. „Ellátogattam a kiállításra, hogy megbizonyosodjak róla, eltávolították-e ezeket az esztétikai atrocitásokat mivel a kiállítást naponta látogatják, köztük ártatlan iskolások is ” – fogalmazott a politikus.
A támadást követően a múzeum igazgatótanácsa közleményt adott ki, amelyben kijelentette, hogy az Athéni Nemzeti Galéria – Alexandros Soutsos Múzeum intézményi kötelezettsége, hogy gyűjtse, megőrizze, népszerűsítse és dokumentálja a művészi alkotásokat.

„A művészi szabadság iránti mély tisztelettel az igazgatótanács kifejezi bizalmát a múzeum vezetése irányában, és teljes mértékben támogatja művészeti programját, amely a különböző művészeti irányzatok, stílusok és nézőpontok közötti párbeszédet ösztönzi. Határozottan elítélünk minden vandalizmusra és erőszakra irányuló cselekedetet, valamint minden olyan cenzúrázási kísérletet, amely veszélyezteti a művészi kifejezés szabadságát, amelyet a Görög Köztársaság alkotmánya szavatol.”

A megrongált művek alkotója, Katsadiotis szintén kiállt a szólásszabadság mellett, és a Kathimerini című lapnak nyilatkozva elmondta: „A művészeknek joguk van kifejezni saját nézőpontjukat, reagálni és ezzel együtt feltenni azokat a kérdéseket, amelyeket fel akarnak tenni.”
Az esetre reagálva a művész és a Kortárs Művészeti Dolgozók Társasága (SEST) március 12-én tiltakozó megmozdulást szervezett az athéni Nemezeti Galéria elé.
Forrás: Hyperallergic, The Art Newspaper