Hirdetés
Hirdetés
— 2024. november 28.

Előkerült tekintetek – A mű heti ajánlója

Eltűnt vagy háttérbe szorult nők, műtermi portrék beszélő tekintetei, fény-pillanatok és sokatmondó porszemek e heti összeállításunkban.

Kassák Múzeum /// Hiányzó tekintet – Révai Ilka elfeledett életműve

„A kiállítás előkészítése leginkább egy régészeti feltáráshoz volt hasonlítható: kezdetben néhány fotón és egy szerény katalóguson túl alig voltak ismereteink Révai Ilka (1873–1945) pályájáról. Nem tudtuk lánykori nevét, hogy hol született, nem ismertük kapcsolatainak hálózatát. Kiállításunk erre a hiányra, és egy ennek ellentmondó tényre, Révai Ilkának a korszak fotográfiájában betöltött markáns szerepére fókuszál. E két jelenség feszültségére épül rekonstrukciós kísérletünk, melyben a muzeológusi munka mellett fontos szerep jut a kortárs művészetnek is: KissPál Szabolcs A párizsi lelet című munkája Révai Ilka elképzelt párizsi fotóművészeti aktivitásának feltárására tesz kísérletet” – írják a kiállítás szervezői. Kurátorok: Cserba Júlia és E. Csorba Csilla .

Bortnyik Sándor: Révai Ilka fényképészeti műtermánek hirdetése, 1919, litoráfia (PIM)

2025. június 01-ig


Magyar Nemzeti Galéria /// A festő és a múzeum. Nemes Lampérth József (1891–1924) emlékkiállítás

Nemes Lampérth József a 20. század elején kibontakozó avantgárd művészeti mozgalmak egyik jelentős képviselője. Bár tragikusan fiatalon, mindössze harminchárom évesen halt meg, így életműve igen szűkre szabott, jelentősége és kortársaira, illetve a későbbi magyar művészetre kifejtett hatása vitathatatlan. Az emlékkiállításban az avantgárd festő életéről és művészetéről a Szépművészeti Múzeummal és az itt dolgozó kollégákkal kialakult baráti kapcsolatán keresztül emlékezünk meg életéről és művészetéről.

Nemes-Lampérth József: A ravatal, 1912
© A fotó a Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria szerzői jogi védelme alatt áll.

2025. március 30-ig


Ferenczy Múzeum – Szentendre /// Fantomszál: Vajda Júlia

A Ferenczy Múzeumi Centrum gyűjteményes kiállításhoz kapcsolódóan egy kamarakiállítás-sorozat veszi kezdetét, mely három éven át, összesen hat kiállítást foglal magába. A Fantomszál főcím alatt futó tárlatok egy-egy nőalakot mutatnak be: a gyűjteményben szereplő, híres festőművészek feleségeit, akik gyakran maguk is alkotók voltak. Emellett azonban a támogatásnak megannyi formáját biztosították férjüknek: a háztartást vezették, rendszeres és alkalmi munkákat vállaltak, ellátták a gyerekeket, érzelmi biztonságot nyújtottak, modellt álltak a művekhez, szellemi társként megvitattak elméleti dilemmákat, férjük karrierjét egyengették, és mindezeken túl gyakran hátrébb sorolták vagy feladták saját ambícióikat. Elsőként Vajda Júlia került a középpontba, aki első férje, Vajda Lajos, és második férje, Jakovits József szakmai előmenetelének fáradhatatlan kitaposójaként, a család összetratójaként – és a divat iránt fogékony, a szűkösségben is kreatívan öltözködő nőként jelenik meg az anyagban.

Fotó: Deim Balazs

2025. március 30-ig


Capa Központ /// Bartis Attila: Wayang Orang

A wayang jelentése jávaiul báb, a wayangan jelentése árnyék, a wewayangan pedig visszaverődés. Az orang jelentése egyszerűbb: ember. A wayang orang pedig egy színházi műfaj, de magába foglal jó pár más művészeti ágat is: a táncot, a gamelán zenét, az irodalmat. Bartis Attila közel egy évtizeden át fényképezte az indonéziai Yogjakartában és vidéken „az Isten háta mögötti” helyeket és az ott tartózkodó embereket. Tavaly azonban úgy döntött, egy időre visszatér a műtermi portréhoz, ezek a fotók láthatók most a Capában.

Bartis Attila – Wayang Orang 

2025. február 2-ig


Ladó Galéria /// Pecsics Mária: Elképzelt Univerzum

„A por a látható matéria legkisebb egysége, minden porból áll, és visszabomlik porrá. A por a világ példázata, filozófiai szempontból a por a végső dolgok közé tartozik, mert egészen anyagi értelemben az a maradék, amely a létezésről tanúskodik, annak bizonyítéka, de még inkább a célja, hogy a világmindenség része legyen. … míg a szemmel alig látható porszem bizonyos nézőpontból nézve egy teljes univerzum, a bolygók a világegyetem szemszögéből nézve porszemnek tűnnek. Minden csak nézőpont kérdése” – írja munkáiról Pecsics Mária.

Fotó: Ladó

2024. december 20-ig


Vintage Galéria /// Szíj Kamilla: A nap útja

Szíj Kamilla a lakásában felfedezett jelenséget, vagyis a napfényes hónapokban minden kora reggel felbukkanó fényfoltok beúszását tette művészete tárgyává. A redőnyön átszűrődő fény ovális alakzatokkal festi be a szobáját, mely élettere és műterme is egyben. Legújabb sorozatában a Nap útját – 2024 áprilisa és októbere között – követi, a Nap által rajzolt formákat rögzítette a papíron.

Fotó: Vintage

2025. január 17-ig


+1 Art Weekend Budapest

Az Art Weekend Budapest advent első hétvégéjén, november 28. és december 1. között várja a kortárs képzőművészetek kedvelőit. Az ingyenes programsorozat – melyhez 31 galéria, műterem, kiállítótér és kulturális helyszín (köztük két vidéki is) csatlakozott – központi témája a mozgás, a mozdulat.

AWB 2023, INDA Galéria, 2023
Fotó: Sárközy Mariann

2024. november 28-december 1.

Süveges Rita