Hirdetés
Hirdetés
— 2024. november 5.

Trump Warholnál; Pelosi „átlényegült” íróasztala – hírmorzsák Amerikából az elnökválasztás napján

A nemzetközi művészeti magazinok sorra jelentkeztek az elnökválasztással kapcsolatos, művészeti vonatkozású hírekkel a jelentőségteljes nap előtt.

Az Artnet News például arról számolt be, hogy Donald Trump, akit Andy Warhol 1981-ben az eset miatt „leolcsójánosozott” – nem fizette ki a Trump Tower dekorációjának szánt, Warholtól megrendelt festményt. Warhol őszinte és szórakoztató naplóbejegyzései szerint Trump, aki felkérte, hogy fesse meg a legújabb Trump Towert, meglátogatta műtermében, a The Factory-ben, és nemtetszését fejezte ki Warhol színválasztása miatt. Felszólította a csapatát, hogy mutassák meg Warholnak az épület bejáratánál lévő rózsaszín és narancssárga anyagmintákat, hogy inkább azokból induljon ki. Végül nem sikerült dűlőre jutniuk, Trump soha nem fizette ki a munkát, így az nem is lett az övé – ez később igen rossz pénzügyi döntésnek bizonyult. Warhol nem felejtette el az esetet. „Még mindig gyűlölöm Trumpékat, mert soha nem vették meg a festményt, amelyet a Trump Towerről készítettem” – írta 1984-ben a naplójába. A kép végül Warhol svájci galériásának és közeli barátjának, Bruno Bischofbergernek a gyűjteményébe került, akitől egy névtelenségbe burkolózó gyűjtő vette meg. Ő ajánlotta fel árverésre a Phillips aukciósháznak, ahol 500-700 ezer dollárra becsülve november 19-én kínálják eladásra.


Több portál, köztük az Artnews tette közzé, hogy két, politikai állásfoglalást kifejező köztéri szobor jelent meg Washington D.C.-ben tíz és hét nappal a választások előtt. Az egyik, korábban kihelyezett mű – mely a múlt héten került a Capitolium közelébe, a National Mall szélére – Nancy Pelosi, volt képviselőházi elnök íróasztalának bronzmásolata, amelyet egy nagy, barna széklet-emoji díszít. (Emlékezve a 2021-es Trump-szimpatizánsok által végrehajtott Capitolium-ostrom színvonalára.) A másikat, a Donald J. Trump Enduring Flame elnevezésű, közel két és fél méter magas, bronzból készült neonáci tiki fáklyát (ez Trumpnak a charlottesville-i rasszista eseményeket méltató beszédét idézte ironikusan) a Fehér Házhoz közeli Freedom Plazán állították fel, melyet hamarosan egy gördeszkás támadó meg is rongált.

Az alkotások mögött álló művész vagy művészek névtelenek maradtak, bár a szobrok felállításhoz a Civic Crafted LLC és Julia Jimenez-Pyzik nyújtott be engedélykérelmet, melyet meg is kaptak, azzal a kikötéssel, hogy a választás előtti napokban elszállítják őket. Jimenez-Pyzik a Washington Post szerint producerként dolgozott az előző elnökválasztás előttre időzített 2020-as Borat Subsequent Moviefilm című filmben. Jimenez-Pyzik azt mondta a Postnak, hogy a Borat-filmben végzett munkájának „egyáltalán semmi köze” a szobrokhoz, csak segített megszerezni az engedélyt a National Mall-on való kiállításukhoz; mindenesetre az alkotások jelentős médiafigyelmet – és kintlétük alatt védelmet – kaptak.

Az amerikai elnökválasztás előtti utolsó napokban 200 művész fogott össze, hogy a States of Change elnevezésű kezdeményezésen keresztül adományokat gyűjtsön a szavazók elnyomása ellen. Mindössze 150 dollárért árultak 25×30 cm-es fotónyomatokat, amelyeket olyan művészek készítettek, mint Annie Leibovitz, Carrie Mae Weems, Catherine Opie, Thomas Demand, Sofia Coppola, Stephen Shore, Yorgos Lanthimos, Michael Stipe.

Az amerikai elnökválasztási kampányban résztvevő képzőművészekről korábban itt és itt írtunk.