Tíz nappal a Kremlből érkezett kritika után már mennie is kellett a Tretyakov igazgatójának
Üzenet ez a javából a többi nagy kulturális intézmény igazgatójának.
Néhány nappal ezelőtt mi is beszámoltunk arról, hogy az orosz kulturális minisztérium egy állítólagos látogatói levélre hivatkozva felszólította a Tretyakov képtár igazgatóját, hogy tisztítsa meg az állandó és az időszaki kiállításokat az olyan műtárgyaktól, melyek nem „az orosz szellemi és erkölcsi értékeket” képviselik.
Azoknak lett igazuk, akik úgy vélték, hogy a Zelfira Tregulovának kézbesített borítékban ott volt a selyemzsinór is: ma már nem a neves 67 éves művészettörténész a múzeum igazgatója.
Ami az előbbit illeti: nyolc éve vezette a múzeumot, előtte pedig fontos szerepet játszott az orosz múzeumok nemzetközi kapcsolatainak kiépítésében. Különösen szorosan működött együtt a Guggenheim Alapítvány különböző múzeumaival, de kurált kiállításokat többek között London, Frankfurt, Monte-Carlo, Amszterdam és Bonn neves múzeumaiban is és fontos külföldi tárlatokat hozott Moszkvába.
Ami pedig politikai hátterét illeti, tagja volt a Putyin által életre hívott Kulturális és Művészeti Tanácsnak, az orosz alkotmány módosítását előkészítő bizottságnak és neve szerepelt a Putyin elnökké választását támogató neves értelmiségiek listáján is. Herwig G. Höller, a főként a kelet- és közép-európai térséggel foglalkozó neves osztrák műkritikus a bécsi Standardban Ukrajna orosz megtámadását követően azt írta, Tregulovának a moszkvai Műcsarnokban (Manezs) rendezett kiállításai fontos szerepet játszottak a háború ideológiai előkészítésében.
A háború kitörése után ugyanakkor hangsúlyozta az általa mindig fontosnak tartott kulturális dialógus fenntartásának szükségességét – talán ezzel szerezte az első komoly fekete pontot a hatalom szemében.
Az igazgatónak most – a legutóbbi fejlemények tükrében már nem váratlanul – mennie kellett, de legalább ennyire aggasztó a sebtében kinevezett utódjáról szóló hír is: a Tretyakov igazgatója, természetesen pályáztatás nélkül, a 39 éves Yelena Pronicheva lett, akinek ugyan nincs szakirányú végzettsége és művészeti múzeumot eddig legfeljebb látogatóként láthatott belülről – az utóbbi két évben a moszkvai műszaki múzeum igazgatója volt –, viszont édesapja Putyin egykori kollégái és rendíthetetlen támogatói közé tartozik. Vladimir Pronichev hadseregtábornok a KGB utódszervezete, a Szövetségi Biztonsági Szolgálat első igazgatóhelyettese volt, és összesen 43 évet töltött az államvédelmi szervek szolgálatában. Tregulova bukása és Pronicheva kinevezése várhatóan az eddigieknél is komolyabb öncenzúrára kényszeríti a többi kulturális intézmény vezetőit.
A művészet szabadsága nehéz időket él most Oroszországban.