Hirdetés
Hirdetés
— 2025. január 17.

Új vezérigazgatót neveztek ki a Christie’s élére

Guillaume Cerutti leköszön a Christie’s aukciósház vezérigazgatói posztjáról, de továbbra is a Pinault-család üzleti kötelékében marad. Az új vezérigazgató a Christie’s America elnöke, Bonnie Brennan lesz.

Nyolc év után Guillaume Cerutti lemond a Christie’s vezérigazgatói pozíciójáról, hogy új szerepkört vállaljon a Pinault-család által birtokolt üzleti birodalomban, amely az aukciósházat is magában foglalja. A következő hónapban Cerutti egy új szervezetet hoz létre, és irányítja a Christie’s holdingtársasága, az Artémis művészeti és kulturális tevékenységeit.

Az Artémist 1992-ben alapította a francia milliárdos műgyűjtő, François Pinault, és ma fia, François-Henri Pinault vezeti. Az Artémis birtokában van a Pinault-gyűjtemény, amely a család hatalmas művészeti vagyonát öleli fel, valamint két jelentős kiállítási helyszínt Velencében és Párizsban, továbbá a luxuscikkeket gyártó Kering cégcsoport részvénycsomagja is.

Cerutti a Pinault-gyűjtemény elnöki pozícióját veszi át, és Párizsban fog dolgozni. Az átmenet zavartalansága érdekében továbbra is a Christie’s igazgatótanácsának elnöke marad, amely tisztséget 2023 óta tölti be. François Pinault a Pinault-gyűjtemény elnöki pozíciójából tiszteletbeli elnökké lép vissza.

François és François-Henri Pinault közös nyilatkozatukban így fogalmaztak:

„A Christie’s kulcsfontosságú érték számunkra, és mélyen hálásak vagyunk a pozitív változásokért és sikerekért, amelyeket Guillaume vezetése alatt elértünk. Elhatároztuk, hogy egy szélesebb szerepkört bízunk rá, hogy felügyelje az összes művészettel kapcsolatos projektet, amelyet közvetlen irányításunk alatt tartunk.”

Cerutti helyét Bonnie Brennan veszi át a Christie’s vezérigazgatójaként 2025. február 1-jétől. Brennan már 13 éve dolgozik a Christie’s-nél, és 2021 óta az amerikai divízió elnöki pozícióját töltötte be. Ceruttival ellentétben, aki Londonban dolgozott vezérigazgatóként, Brennan New Yorkban marad. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy „London marad a Christie’s központja; tervezem, hogy több időt töltök ott” – mondta egy január 15-i online sajtótájékoztatón. Cerutti heti egyszer Londonban is jelen lesz, mint az igazgatótanács elnöke.

An image of a woman on the left, Bonnie Brennan and and a man on the right, Guillaume Cerutti in business clothes.
Bonnie Brennan és Guillaume Cerutti. Fotó: Christies’

Brennan egy iparágvezető, de kihívásokkal teli üzletet vesz át, hiszen a műkereskedelmi piac nehezített körülményekkel néz szembe. Brennan különösen az innovációra koncentrál az egyre versengőbb közegben, beleértve a demográfiai változásokhoz való alkalmazkodást és a Christie’s értékesítési naptárának átalakítását. Továbbá azt is vizsgálja, hogyan lehet a mesterséges intelligenciát az üzlet fellendítésére használni. Brennan megjegyezte, hogy a Christie’s 2024 második felében mutatott teljesítése „megnyugtató volt”, és „nővekvő stabilitás” jellemezte, amelyet a 2025 első negyedévére vonatkozó „ígéretes üzleti kilátások” is alátámasztanak.

A Cerutti által az Artémisnél tervezett kezdeményezések részletei egyelőre nem publikusak, de történt utalás arra, hogy elképzekehtő a Pinault-gyűjtemény és a Christie’s közötti későbbi együttműködés. „Bár a két szervezet független, és vannak folyamataink ennek fenntartására, nem vagyok ellene a közös projekteknek. Támogatom az együttműködést az aukciósházak, galériák és nonprofit szervezetek között.”

Hozzátette, hogy egy ilyen együttműködés, amely a Pinault-gyűjtemény műveit mutatta volna be a Christie’s Los Angeles-i galériájában, a pusztító erdőtűzek miatt maradt el.

Cerutti visszatekintve a Christie’s-nél eltöltött időre, kiemelte, hogy a csapatával számos mérföldkőnek számító értékesítést értek el. Ezek közé tartozik a Salvator Mundi 450 millió dolláros eladása, amely máig a legmagasabb ár, amit egy műalkotásért aukción fizettek; valamint a 1,5 milliárd dollárt érő Paul Allen-gyűjtemény értékesítése, amely a legdrágább, egyetlen tulajdonostól származó gyűjtemény.

A Christie’s az egyetlen aukciósház, amely „komoly kötelezettséget vállalt a széndioxid-kibocsátás csökkentésére” – hangsúlyozta Cerutti. Továbbá megjegyezte, hogy amikor csatlakozott a Christie’s-hez, az aukciósház „nem volt aktív az művészeti hitelnyújtásban, de ma már elegendő tartalékkal rendelkezik ahhoz, hogy jelentős szereplő legyen ezen a területen.”

A kevésbé fényes események közé sorolta a Covid-19 időszakát, a Christie’s South Kensington-i helyszínének bezárását és a 2024-es kiber-támadást. „De mindegyik után még erősebben tért vissza a csapat, és ez büszkévé tesz, valamint emlékeztet arra, miért vagyunk mi a legjobbak” – nyilatkozta a The Art Newspapernek Guillaume Cerutti.