Hirdetés
Hirdetés
— 2022. március 3.

Sokezer orosz művész szólalt meg, elítélve az Ukrajna elleni agressziót

Tizenhétezer aláírója volt szerdáig annak a nyílt levélnek, amelyet orosz művészek és kulturális dolgozók adtak közre, elítélve országuk Ukrajna elleni agresszióját.

A “Nemet a háborúra!” című nyílt levelüket az orosz művészek, kulturális dolgozók február 25-én tették közzé a Spectate című lapban és azóta folyamatosan gyűlnek az aláírások – számol be hírében a Hyperallergic. A levél írói először is aggodalmukat fejezik ki Ukrajna polgárainak életéért. A szöveg a háborút szörnyű tragédiának nevezi mindkét ország számára és egyben “tökéletesen értelmetlennek” minősíti. “Hatalmas emberveszteséget jelent, veszélybe sodorja a gazdaságot és a biztonságot, valamint országunk teljes elszigetelősédéhez vezet” – írják a művészek.

A levél szerzői azt is hangsúlyozzák, hogy kultúra területén dolgozók számára is “helyrehozhatatlan következményekkel” jár a háborús eszkaláció.

Forrás: Spectate.ru

A művészet és a kultúra területén nem csupán jelképes gesztusokra került sor eddig: az orosz intézmények ellehetetlenüléséről van szó. Számos művész és művészeti szervezet szólított már fel az orosz állami és magánintézmények bojkottjára, köztük a magyar OFF-Biennále Budapest is. Világszerte számos helyen bocsátják el a nemzetközi intézmények nyíltan Putyin-párti orosz vezetőit, mondják le orosz művészek szerepléseit – a Politico cikke szerint egyre több helyen kifejezetten nyomást helyeznek az orosz művészekre, hogy foglaljanak állást a háború kérdésében.

Eközben a Putyin-rezsim elleni tiltakozásul sorra mondanak le tisztségükről orosz művészeti intézményi vezetők odahaza és külföldön. Amint arról A mű is beszámolt, az áprilisban nyíló Velencei Biennále orosz pavilonjának kiállítása is meghiúsul, mert a résztvevő művészek és a kurátor a jelen helyzetben nem hajlandó képviselni Oroszországot a nemzetközi porondon, illetve moszkvai kortárs művészeti intézmények mondják le teljes idei programjukat.

Miközben művészek tiltakoznak, az orosz tudomány képviselői is kiálltak a háború ellen – ne feledjük, hogy Oroszországban az efféle véleménynyilvánítás nem kockázatok nélküli. Ötezer tudós jegyzi azt a közleményt, amely szintén a háború ellen foglal állást és az oroszországi tudományos élet elszigetelődésére figyelmeztet. A Hyperallergic cikke megemlíti az oroszországi média dolgozóinak kiállását is. Legalább száz újságíró, köztük olyanok is, akik az állami hírügynökségnél dolgoznak, tett közzé nyílt levelet, amelyben elítélik Oroszország Ukrajna elleni agresszióját.

Életre kel a Kellsi kódex

— 3 perc olvasás
Kellsi kódex