Hirdetés
Hirdetés
— 2025. július 4.

Hullámzó, gömbölyű – A mű heti ajánlója

Organikus formavilág, rendszerváltás kora, tudattalan opusz, nyári listázás, párizsi bibliotéka, állandó Kertész e heti válogatásunkban.

NACO – Nagyházi Contemporary /// Ami nem törik, az hajlik

„A gömb az egyik legegyetemesebb szimbólum, ami magában hordozza a földkerekség, a teljesség, és a szakralitás minőségeit. A természet organikus formavilágának szerves részét képezik a körhöz köthető íves formák. Gondoljunk csak a termések bogyóformáira, a szem kerekségére, a fák évgyűrűire.

Kovács Zoltán faszobrai anyagszerűségükben teljes mértékben organikusak, hiszen illatos gyümölcs-, és tulipánfát, bambuszt, vagy más puha faanyagokat használ. Ezeket bár gyakran egyedi eljárásmóddal hajlítja, mégis formaviláguk kiképzésére az absztrakt geometria szögletessége jellemző. A gömb réteges héjait vizsgálva felfedezhető, hogy részleteiben, szeleteiben éles, és hegyes formákból áll. Ha a gömb térbeli kerek formáját kiterítjük, akkor formahatárok, és szögtörések hálóját fedezhetjük fel.

A dolgok mélyére látás, az analizáló, kereső és felfedező szemlélet igazán jellemző a fiatal szobrászművészre. Láttatja azokat a konstrukciós alkotóelemeket, amik a mértan és formaismeret által izgalmas játékot képeznek számára. A műveit szemlélők részére egyúttal feltárja a gömb belsejében rejlő láthatatlan lehetőségeket. Mert a gömb több mint íves forma. Sík terítékének hálózata egy végtelen játékmező. Egy olyan terep, ahol lehetséges síkokat és tereket átjárni, formák összekapcsolásával pedig ismét a teljességet jelentő misztériumhoz eljutni.

2025. július 18-ig


Knoll Galéria /// Ég és Föld fényei

A Festészet 1990 körül egy magángyűjteményben alcímű kiállítás a rendszerváltás időszakának festészetéről kínál új tapasztalatokat, egy mély érdeklődésű, kitartó magángyűjtő tevékenysége nyomán.

A Pedit-gyűjteményben számos mű témája volt a fény: az univerzum tájait, a végtelenség dimenzióit idéző munkák mellett a színek alkotórészeként,  a festészet alapvető felvetéseinek közvetlen megjelenítőjeként is. A munkák között így egyszerre vannak jelen a legszélesebb színskálát alkalmazók s a monokromitás felé törekvők, sőt a transzcendensre utaló aranyat használók is. 

Ám a festmények nem csupán idő és tér  planetáris távlatait jelenítik meg, a poétikus címek s a művészettörténet során korábban jellemző formák használata humorral vetnek fel kritikai aspektusokat is – hol  a tárasadalom dinamikáin túli szférákra, hol viszont egyúttal politikai vagy tudományos utópiára is utalva.

Kiállító művészek: Mazzag István, Mulasics László, Soós Tamás, Tölg-Molnár Zoltán, Gábor Áron, Kollár György.

2025. július 31-ig


acb Galéria /// Ladik Katalin: Matild álma

„Ladik Katalin Magyarországon először az acb Galériában mutatja be azonos nevű installációját és a hozzá kapcsolódó hangművet, amelyek további, a müncheni Haus der Kunst megbízásából készült alkotásokkal egészülnek ki, amelyek az Ooooooo-pus utazó kiállítás anyagát képezték. A kiállítás főként olyan művekből válogat, amelyek a tudattalan, az álmok, a mágia, a titok és az ambivalencia témáit járják körül különféle médiumokon keresztül – a videótól a tárgyakon és textileken át egészen a fotográfiáig.”

Ladik Katalin: Tengerfestés, 1982

2025. augusztus 15-ig


Kisterem Galéria /// Listing

„A Kisterem nyári csoportos kiállítására, melyen a galéria fiatal művészei mutatják be új munkáikat, illetve a Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesület két tagja is kiállít egy-egy alkotást.Kiállító művészek: Fischer Judit, Fusz Mátyás, Gosztola Kitti, Grinberg Daniella, Molnár Zsolt, Simon Zsuzsi, Szigeti Árpád x Kristóf Gábor (RAL5050), Szilák Andrea, Trapp Dominika, Zalavári András.”

2025. augusztus 1-ig



Centre Pompidou – Párizs /// Wolfgang Tillmans: “Nothing could have prepared us – Everything could have prepared us”

Wolfgang Tillmans eredeti projektet dolgozott ki a párizsi épület programjának kiegészítésére. Tillmans a Bibliothèque publique d’information 2. szintjének 6000 m2 -es területét veszi birtokba, és egy olyan kurátori kísérlet révén alakítja át a teret, amely a könyvtári térrel párbeszédbe hozza munkáit, megkérdőjelezve azt mint építészeti és mint a tudás átadásának helyét.

2025. szeptember 22-ig


+1

André Kertész 131. születésnapján megnyílt a Capa Központ új digitális felülete André Kertész állandó kiállításához. A weblap kurátori szövegekkel, műtárgy- és enteriőrfotókkal, hanganyagokkal és a szigetbecsei gyűjtemény teljes képlistájával segíti az érdeklődők és látogatók elmélyülését az életműben.

A Capa Központ új állandó André Kertész kiállításához kapcsolódó weblapján műtárgyfotókat, enteriőrfotókat, hanganyagokat és a tárlathoz kapcsolódó kurátori szövegeket találhatnak az olvasók. Megismerhetik a Szigetbecsének ajándékozott kollekció történetét, valamint elérhetővé tették a teljes szigetbecsei gyűjtemény képlistáját is. A weblap kedvcsinálóként szolgál azok számára, akik még nem látták a tárlatot, és azon látogatókhoz is szól, akik szeretnék elmélyíteni ismereteiket André Kertészről. 

Borítókép: Ladik Katalin munkája