Hirdetés
Hirdetés
— 2025. április 3.

Ösztönös esztétika – A mű heti ajánlója

Kockavetés, fokozatosan fenyegető figurativitás, a századelő öröme, lemezbe koncentrált lényegiség – ideális kiállítások böjtzáráshoz.

Capa Központ – 8F Galéria /// Bartha Máté: Kockavető

„Vissza akarok térni a régen elhagyott szülői házba, hogy még egyszer, utoljára a hatalmas, Dunára nyíló ablakhoz állva nézhessem az vízen tükröző aranyszínű napfényt.” Ez a vágyakozás áll a Kockavető, az emlékezet és a véletlen által formált fotográfiai zarándoklat középpontjában.

A Budapest Fotográfiai Ösztöndíj támogatásával megvalósított projektben szüleinek nagyon fiatalon való elvesztését dolgozza fel Bartha Máté a hátrahagyott fényképek, rajzok, naplóbejegyzések és visszatérő álmainak vizsgálata mentén. Ezeket a töredékeket útikalauzként használva járja be szülővárosa minden kerületét, hogy egy új, múlt és jelen határán álló személyes mitológia építésére tegyen kísérletet. 

Bartha Máté: Kockavető, részlet a sorozatból 

2025. június 1-ig


Faur Zsófi Galéria /// Gacsályi Bíborka Lina: Hipnagógia

Gacsályi Bíborka Lina fotóalapú montázsképei grafikai szemléletet tükröznek. A kiállítás képein kezdetben realitáshoz köthető, figuratív elemek tűnnek fel, melyek fokozatosan fenyegető víziókká, rémálomszerű képekké alakulnak át.

Gacsályi Bíborka Lina: Cím nélkül, 2024

2025. április 30-ig


INDA Galéria /// Erdei Krisztina: Szervezetlen láncreakció


Erdei Krisztina fontos társadalmi kérdéseket felvető, érzékeny vizuális művész. Nyitott a különböző médiumokra, de alapvetően a fotográfia terepén mozogva, kritikai megközelítéssel hozza létre sorozatait. Esztétikája keresetlen, ösztönös, sokszor mintha véletlenszerűen jönne létre a kép, miközben komplex rendszereket alakít ki műveiben. Többrétegű munkáiban markáns, ugyanakkor együttérző véleménye a humanista fotográfia alapértékeit idézi a XXI. század mentén újragondolva.Húsz évvel ezelőtt, 2003 és 2005 között készítette a Formaságok, Műanyagkultúra Kelet-Európában című sorozatát, melyben a fogyasztói szokások rendszerváltás utáni átalakulásával, a kapitalista gazdasági rendszer árubőségétől kiszínesedett posztszocialista régiókkal foglalkozott. Azóta nagy mértékben változott meg viszonyunk a műanyagokhoz. A századelő öröme és a választék okozta hosszútávú problémák arra késztettek, hogy újragondoljuk a környezetünkkel kialakított kapcsolatot. A kiállítás ezzel a húsz év alatt végbement változással foglalkozik és a démonizált anyag jelentőségét keresi életünkben.

Erdei Krisztina: Unorganized chain reaction

2025. május 9-ig


Szikra képzőművészeti bemutatóterem /// Németh Marcell: Csókolom, Marci lejöhet?

„Domborműveim kiüresedett tereket, tájakat dolgoznak fel, melyekben az emberi kéz alkotta világkép jelenik meg. Megfosztom a tereket a részletektől, és a lényeget koncentrálom a lemezbe. Minimális plasztikával az emberi szem és memória által befogható, legnagyobb teret akarom megalkotni. A kapcsolódás és kötés, a személyesség hiányán keresztül mutatom meg az esetenként zsúfolt köztes terek magányát. Csak talán pillanatokra, de leginkább maguktól elhárított gondolatokra terelem a hangsúlyt. A behelyezhetőség ürességén át kutatom, a befogadóban mi rejtőzik” – vallja Németh Marcell a Szikra oldalán.

NÉMETH Marcell: Gömb, 2025
festett acél, 50x53x3 cm

2025. május 3-ig


Szépművészeti Múzeum /// Munkácsy

Munkácsy születésének 180. és halálának 125. évfordulója alkalmából rendezett nagyszabású kiállítást a húsvéti szünet végéig meghosszabbította a Szépművészeti Múzeum.

Munkácsy Mihály: Colpach, 1886
olaj, fa, 96,5×130,5 cm

2025. április 21-ig