
Távlattágítás – A mű heti ajánlója
Párizs a hatvanas években, számvetés felkavaró érzelmekkel, határhúzás, ingatag téglalap és egy nemtudomista kiállítás e heti ajánlónk széles horizontján.
Kisterem /// Morfizmus – rajzok és grafikák a Pán-Mezei gyűjteményből
A belsőépítész, műgyűjtő, festő Mezei Gábor gyűjteményének jelentős részét édesapjától, Pán Imrétől örökölte. A Kisterem kiállítása ebből a gyűjteményrészből mutat be egy válogatást: absztrakt, absztrakt expresszionista és szürrealista figuratív rajzokat, grafikákat. A gazdag anyag bepillantást enged a hatvanas évek Párizsának nemzetközi művészeti világába. Ebbe a közegbe érkezett Anna Mark is, aki 1957-ben hagyta el Magyarországot. Az ő korai, szürrealista rajzaival egészül ki a Mezei-gyűjteményből való válogatás.

Anna Mark: D 373, 1958
tus, papír, 19,5×26 cm
Fotó: Sarkantyu Illés
2025. március 21-ig
Liget Galéria /// Vetlényi Alma: Lapozz
„Madeira azt jelenti: fa, és azt is, lyukacsos hímzés. Egy sziget különös ereje abban rejlik, hogy az ott megélt egyedüllét segít eltávolodni a mindennapoktól, miközben teret nyit a gyógyulásnak és az önmagunkkal való együttérzésnek. (…) A tárlat fotók, festmények, írott szöveg és egy interaktív térinstalláció segítségével hoz létre egy olyan teret, ahol lehetséges a felkavaró emlékekkel való számvetés, a saját határok megrajzolása, az önbizalom és öngondoskodás bátor gesztusa.” Kállay Eszter

Fotó: Cedric Af Geijersstam
2025. március 12-ig
Budapest Galéria /// Fusz Mátyás: Határfeszültség
„A saját határaink felállítása és az erről való reflektív gondolkodás fontos lépés ahhoz, hogy egyensúlyt alakíthassunk ki társas kötődéseinkben: ezek hiánya gyakran vezet a konfliktusok táptalaját adó félreértésekhez vagy hiányos kommunikációhoz.
Fusz Mátyás munkáiban évek óta foglalkozik az emberi testet körülvevő tér formai kísérleteivel. Határfeszültség című egyéni kiállításában egy új emberi szervként vizualizálja a látás határát, amit egyben a személyes tér határával, annak kivetülésével is azonosít. A változatos anyagokat felsorakoztató és kulturális utalásokban gazdag kiállítás képregény-, sőt, meseszerűen rajzol fel egy történetet, melynek elején a főhős és közössége között egy, a határok helytelen felállításából eredő konfliktus – feszültség – keletkezik, de később a segítség elfogadásával és önreflexióval sikerül azt feloldani.”

2025. április 13-ig
CEU Nyitott Galéria /// David Sutherland: Flabbergast
A Flabbergast című tárlat David S Sutherland festményeit és asszamblázsait mutatja be, amelyek egy folyamatosan változó és disztópikus világot dolgoznak fel. A művek azt sugallják, hogy a kortárs valóság idegenebb, mint a fikció. Ingatag téglalapok, hisztérikus rácsok és egyéb formák alkotják a festői Sutherland építőköveit, ahol a céltalan geometria és a ferde horizontok jövőbeli tájat sugallnak. A művész rajzai és kollagisztikus kompozíciói egyaránt egyfajta „off-grid életet”, egy „utópisztikus idillt” szimbolizálnak.

© David Sutherland
2025. február 28-ig
Várfok Galéria /// Keserü Károly: ám – a világ első nemtudomista kiállítása
Keserü Károly legújabb munkáit bemutató kiállítás „színes és fekete-fehér (valamint fehér-fekete) kompozíciókat is tartalmazó festményeket és papírmunkákákat mutat be, melyek hűen illeszkednek Keserü munkásságához, tágítva viszont azok távlatát. (…) Első ránézésre analitikus, matematikai vizualitásuk ellenére Keserü munkái nem képi jellegükben gépiek, hiszen a látszólag uniformizált és kiszámolt, de egyesével és kézileg felvitt (jel)rendszer, valamint maguk a jelek – és a mögöttük álló aprólékos alkotó gesztusok – végtelennek tűnő ismétlésénél talán nincs is találóbb analógia az emberi állapotra és létezésre: újra meg újra, nap, mint nap, legalább ugyanúgy, de lehetőleg jobban.”

2025. március 29-ig