Tömegesen mondanának fel a Szlovák Nemzeti Galéria munkatársai a Robert Fico vezette kormány politikai tisztogatásai miatt
Folytatódnak a demonstrációk a szlovák kulturális szféra átrendezése miatt. A Szlovák Nemzeti Galéria osztályvezetői felajánlották lemondásukat, miután összesen 177 munkatárs helyezte kilátásba, hogy kilép az intézményből, tiltakozásul amiatt, ahogy a Kulturális Minisztérium kezeli az ország vezető művészeti múzeumát.
Nyár óta tart a tiltakozás a kormányzó Robert Fico pártjának kulturális minisztere, Martina Šimkovičová politikai tisztogatásai miatt. Alexandra Kusá, akit múlt szerdán bocsátottak el a Szlovák Nemzeti Galéria főigazgatói posztjáról, az ARTnewsnak azt nyilatkozta, hogy a szlovák kulturális miniszter koholt vádak alapján távolította el.
Ezek után a Szlovák Nemzeti Galéria (SNG) négy osztályvezetőjéből álló igazgatótanácsa nyílt levélben ajánlotta fel lemondását a miniszternek. A levelet, amelyet az SNG kiállítási és kiállítási produkciós igazgatója, Ľubica Orechovská is aláírt, november 26-án, kedden adták ki, miután megbeszélést folytatott az intézmény újonnan kinevezett megbízott főigazgatójával, Jaroslav Niňajjal.
A kulturális minisztérium által beiktatott Niňaj a harmadik személy az SNG élén, mióta a régi igazgatót, Alexandra Kusát, aki hoszú ideig vezette az intézményt, a minisztérium augusztusban menesztette. Niňaj egy másik kormányjelölttől, Miloš Timkótól veszi át az irányítást, aki kevesebb, mint két hónapig volt az intézmény élén.
Levelükben az öt osztályvezető azt írta, hogy keddi első találkozásuk Niňajjal „tele volt megfélemlítéssel, fenyegetéssel és vizsgálatokkal”, és az ő vezetése alatt már nem tudják végezni a munkájukat.
„Az egész intézményben nő a feszültség, az összes alkalmazott demotivált, instabilnak érzi magát, frusztrált és rosszul van” – tették hozzá.
A várhatóan jövő héten életbe lépő lemondások a legújabb fejlemények a Robert Fico populista miniszterelnök vezette szlovák koalíciós kormány és az ország kulturális szektora közötti egyre viharosabb viszonyban.
Tömegtüntetéseket tartottak a nyáron, miután a kormány Kusát és Matej Drličkát, a Szlovák Nemzeti Színház vezetőjét is elbocsátotta, ami az ország vezető kulturális intézményeinek politikai indíttatású tisztogatását jelentette. Annak ellenére, hogy 4000 ember csatlakozott a kulturális sztrájkhoz, a kormány folytatta a további beavatkozásokat, beleértve a Szlovák Nemzeti Múzeum hosszú távú vezetőjének, Branislav Panisnak a leváltását is.
Az SNG-nél a helyzet már napokkal Napokkal Niňaj kinevezése előtt is válságos volt: november 21-én, egy, az intézményen kívül tartott sajtótájékoztatón 177 alkalmazott fenyegetőzött tömeges felmondással.
A Timko igazgatói tisztsége alatt tervezett strukturális változtatásokkal szembeni tiltakozásukat a dolgozók egy részletes levélben fejtették ki, egyben bejelentve, hogy januárban fontolóra veszik a felmondást, ha követelésik nem teljesülnek. Aggályaik között a fő helyen a „célzott elbocsátások” voltak, Timko vezető személyiségek eltávolítását tervezi, köztük Alexandra Kusáét, aki jelenleg már csak mint kurátor dolgozik az SNG-nél.
A levél az átláthatóság hiányára hivatkozva azt írja, hogy a tervezett változtatások „az intézmény megbénulásához vezetnek”, a vezető kurátorok eltávolítása pedig negatív hatással lesz az intézményre számos alapvető tevékenységében.
A dolgozók azt kérték, hogy „olyan új főigazgatót nevezzenek ki az SNG élére, aki szakszerűen és átláthatóan tud stabil munkakörülményeket teremteni és fenntartani kollégái és minden munkatársa számára… Olyan személyt, aki megőrzi az intézmény jó hírnevét, és minden döntést az intézmény érdekében hoz meg, nem irányított vagy személyes motivációi alapján.”
Niňaj kinevezésére reagálva az SNG PR-menedzsere, Zuzana Dzurdzíková, aki a levélt aláíró 177 munkatárs közé tartozik, azt mondta: „követeléseink továbbra is fennállnak, és ez nem minősül meghallgatásnak vagy párbeszéd megnyitásának, hanem épp ennek az ellenkezője”.
„Az osztályvezetők a jövő héten lemondanak, a többiek januárban nyújtják be felmondásaikat, ha semmi nem javul” – tette hozzá.
Az SNG-nél bekövetkezett felfordulás már elkezdett kihatni a külső partnerekkel való kapcsolatra, legnagyobb vállalati szponzora, a szlovák Tatra bank már be is jelentette, hogy nem tud elköteleződni a jövőbeni finanszírozás mellett.
A bank szóvivője közleményében úgy fogalmazott: „A Szlovák Nemzeti Galéria helyzete jelenleg túl feszült és tisztázatlan számunkra, ezért elhalasztjuk a lehetséges jövőbeli támogatásról szóló döntésünket, amíg a kép tisztábbá nem válik.”