Hirdetés
Hirdetés
— 2024. november 10.

Több mint 1 millió dollárért kelt el a Sotheby’s-nél egy robot által készített festmény

Az Ai-Da névre hallgató mesterséges intelligencia által vezérelt humanoid robot festménye rekordáron kelt el a patinás aukciósháznál. A robot által létrehozott kép Alan Turingot ábrázolja.

Ai-Da és munkája az ENSZ-ben. Fotó: Ai-Da Robot Studios

Az Ai-Da, mesterséges intelligencia által vezérelt humanoid robot festménye több mint 1 millió dollárért kelt el (járulékos költségekkel együtt) a Sotheby’s New York-i árverésén november 7-én, csütörtökön. A festmény az aukciósház szerint a valaha eladott legértékesebb AI műalkotás, a fetményre 27 licit érkezett.

Eredetileg – egy téves számítás miatt – 1,3 millió dolláros árat hirdettek végeredményként, de még a korrigált, 1 millió dolláros érték is több mint ötszöröse a festmény előzetes, 120 000 és 180 000 dollár közötti becsérétkének.

A festmény, melynek címe A.I. God. Portrait of Alan Turing (2024) az angol matematikust és második világháborús kriptoanalitikust ábrázolja, akit az AI és a számítástechnika úttörőjeként emlegetnek. Az alkotást az év elején az ENSZ mesterséges intelligenciával foglalkozó globális csúcstalálkozóján mutatták be Genfben.

Ai-Da, művészrobotot az Aidan Meller oxfordi galériás által vezetett csapat fejlesztette ki még 2019-ben. Az Ai-Da képes festeni és rajzolni a szemében és a robotkarjaiban lévő kamerák segítségével, sőt önálló döntéseket is tud hozni például színváasztás terén. A robotot két éve művészi anyaggyűjtése során Kairóban „letartóztatták”, mert az egyiptomi hatóságok a szemébe elhelyezett kamerák miatt úgy vélték, kémtevékenységet is folytat.

„Nincsenek szubjektív tapasztalataim; számítógépes programokra vagyok utalva… bár nem élek, de tudok művészetet létrehozni” – mondta a robot a Kommunikációs és Digitális Bizottság tagjainak 2022-ben az Egyesült Királyságban, a Lordok Házában tartott beszédében.

Meller azt nyilatkozta a The Art Newspapernek, hogy a bevétel rá eső részét visszaforgatják az Ai-Da projektbe. A robotművésszel az aukció kapcsán interjút készítenek november 14-én a londoni Courtauld Institute-ban.