Várják Pekingben a művészeti kritikákat
A Műkritikusok Nemzetközi Szövetsége, az AICA központi weboldalán tette közzé a pekingi CAFA Művészeti Múzeum pályázati felhívását, melyre még szeptember közepéig lehet jelentkezni angol és kínai nyelvű írásokkal – a legjobbért 10 ezer euró jár.
A pekingi CAFA Művészeti Múzeumban meghirdette a Nemzetközi Művészetkritikai Díj (International Awards for Art Criticism – IAAC) tizedik kiadását. A díjakra angol és kínai nyelven lehet pályázni a világ minden tájáról. Az IAAC 10 odaítélésében részt vevő szervezetek közé tartozik a Fudan Egyetem Filozófiai Iskolája és a Sanghaji Jiushi Művészeti Múzeum közössége, a Royal College of Art, az Edinburgh College of Art és az AICA.
Az IAAC idei, tizedik kiadására a világ bármely pontjáról lehet jelentkezhetni 2023. szeptember 1. és 2024. augusztus 31. között a világon bárhol megrendezett kortárs művészeti kiállításról szóló, kínai vagy angol nyelvű írással. A pályázóknak 1500 szavas vagy 2500 kínai karakteres (plusz-mínusz tíz százalék) kritikát kell beküldeniük.
A kiválasztási folyamat szakmaiságát a kínai és angolul beszélő zsűritagok professzionalizmusa és a zsűrizés anonimitása garantálja a kiírás szerint. A 2024-es zsűri tagjai: Cristiana Collu olasz múzeumigazgató, független kurátor, művészettörténész és előadó; Du Keke, az Artforum China szerkesztője, író és fordító; Gerardo Mosquera, Havannában és Madridban élő független kurátor, kritikus és író; Małgorzata Kaźmierczak, az AICA nemzetközi elnöke, történész, művészeti kritikus, független kurátor és akadémikus Krakkóból; You Mi, a documenta Institut tagja, valamint a művészet és gazdaság professzora a Kasseli Egyetemről.
Az első díj bruttó 10 000 euró – kínai díjazott esetén 80 000 jüan. A három második díj mindegyike 3 500 euró vagy 30 000 jüan. A sanghaji és a londoni első fordulós zsűri 20 pályaművet 10 angol, 10 kínai nyelvűt választ ki, amelyeket lefordítanak a soron következő 2025-ben megjelenő Exhibition Reviews Annual 10 című kétnyelvű kiadvány számára.
A díj mindenki számára nyitott, nincs korhatár, és a világ bármely pontjáról, a legkülönbözőbb hátterű, kínai vagy angol nyelven író személyek pályázatát várják szeptember 15-ig.