Ismét felmerült, hogy vegyék vissza a művészeti versenyszámokat az olimpiai játékok közé
Ezúttal Pharrell Williams, amerikai popzenész és divattervező szorgalmazta nyilvánosan, hogy elevenítsék föl az 1912 és 1948 közötti hagyományt, amikor az építészet, irodalom, zene, festészet és szobrászat kategóriáiban is lehetett nevezni a versenyekre.
Williams még a nyitóceremónia előtti éjszakán jelentette be Párizsban, hogy 2028-ra szorgalmazza a művészeti versenyek visszavételét a nyári olimpiai játékok versenyszámai közé.
Az olimpia ősi vallási és atlétikai hagyományként indult a görögöknél Zeusz isten tiszteletére, tehát a sport és a pánhellén eszme valamint a béke központi szerepe mellett a vallás, a filozófia és a művészet is meghatározó volt a játékok idején. Az ókori olimpiákat I. e. 776-tól 393-ig négyévente rendezték meg, végül I. Theodosius római császár tiltotta be a pogánynak titulált ünnepet. 1896-ban a francia arisztokratának, Pierre de Coubertinnek köszönhetően újra megrendezték az olimpiát Athénban, melyet azóta is követnek a különböző országokban megrendezett újkori játékok. Noha Coubertin is alapvető fontosságúnak látta a művészeteket a játékok szempontjából, kezdetben nem tudta meggyőzni a helyi szervezőket, hogy emeljék be a versenyszámok közé.
Ám nem sokkal később, az 1912-es stockholmi olimpiától kezdődően, a modern játékok közé a művészetek is beletartoztak. Öt művészeti kategóriában osztottak ki érmeket: építészet, irodalom, zene, festészet és szobrászat.
Igaz, az a kikötés, hogy az alkotóknak a sporttal összefonódó műveket kell benyújtaniuk, némiképp korlátozta a művészeti versenyek következetességét. A művészeti versenyeket végül 1948-ban törölték, négy évvel később pedig elutasították a visszahozatali kérelmet. A kiosztott érmeket hivatalosan törölték, és jelenleg nem számítanak bele az országok éremszámába.
Magyar vonatkozású érdekesség, hogy Hajós Alfréd két sportolói aranyérmének megszerzése után 28 évvel, 1924-ben, Párizsban a művészeti ágak versenyében is dobogós lett: építészetben hozta el az ezüstérmet egy, Lauber Dezsővel közösen készített stadion-tervvel. Rajta kívül még egy embernek sikerült ez a bravúr: az Angliában élő amerikai Walter W. Winens 1908-ban aranyérmet nyert lövészetben, majd négy évvel később egy ezüstöt ugyanebben a versenyszámban – valamint egy aranyat szobrászatban.
Noha sem Williams, sem mások nem fejtették ki, hogy hogyan képzelik el a művészeti versenyzés kivitelezését az olimpián belül, egyértelmű, hogy újjáélesztése nemcsak nagy erőfeszítést igényelne, hanem az egyes kategóriákban aktív szereplők támogatását is.
Mivel a művészeti területen dolgozókról készült legújabb felmérések erős hiányosságokat tárnak fel a szakmai továbbképzés és az alacsony bérek terén, támogatásuk örvendetes változás lehet, emellett lehetőséget jelenthet eddig ismeretlen tehetségek felfedezésre – kommentálta a hírt az Artnews.