Újranyílt a női művészek múzeuma Washingtonban
Három évig tartó felújítás után október 21-én újra megnyílt a világ első kizárólag női alkotókat és műveiket bemutató múzeuma, a washingtoni National Museum of Women in the Arts.
A látogatókat egy ambiciózus új kiállítás, a The Sky’s the Limit (Határ a csillagos ég) várja, melyen több mint harminc nagyméretű szobor és installáció látható 13 élő művész, köztük Rina Banerjee, Shinique Smith és Ursula von Rydingsvard munkáiból – írja a CNN.
A National Museum of Women in the Arts (NMWA) ötletét 1981-ben jegyezte be Wallace és Wilhelmina Holladay. 1987-es megnyitása óta a múzeum mintegy 1000 művész több mint 6000 alkotását összefogó gyűjteményt épített fel a 16. századtól napjainkig; többek közt Frida Kahlo, Mary Cassatt, Alma Woodsey Thomas, Élisabeth Louise Vigée-LeBrun és Amy Sherald műveiből.
A múzeum egy régi szabadkőműves templomban található, melyet 2021-ben renoválás miatt be kellett zárni, majd az idén befejeződött, 66 millió dolláros felújítás után pár nappal ezelőtt, október 21-én újra megnyílt.
A teljes felújítás során a cél az volt, hogy „újragondolják a kiállítótereket a történelmi alapterület megváltoztatása nélkül” – nyilatkozta Susan Fisher Sterling, az NMWA igazgatója.
A múzeum kis galériáit összenyitották és kibővítették, hogy „könnyebb legyen a műtárgyak közötti áramlás” – tette hozzá Sterling. Talán a leglátványosabb átalakítás a múzeum felső szintjén történt, ahol új galériák, egy előadóterem és egy kutatói tér kapott helyet. Az NMWA emellett javított a megközelíthetőségén, javította digitális erőforrásait és megújította a könyvtárát, amely mostantól a nagyközönség számára is nyitva áll.
Az NMWA küldetésének fontos részét képező érdekérvényesítésre összpontosítva a múzeum megújult állandó gyűjteménye folytatja a tematikus szerveződés hagyományát, a tájképektől a csendéleteken át a textilművészetig. „A kronológia a női és színesbőrű művészek ellensége” – mondta az NMWA vezető kurátora, Kathryn Wat egy interjúban, ugyanis egy időrend szerinti hagyományos kiállításon ezek a művészek általában csak tárlat vége felé jelenhetnek meg.
Az állandó gyűjteményből most kiállított művek közt sok olyan van, amelyek korábban még nem szerepeltek a nagyközönség előtt, illetve olyanok is, amelyeket az elmúlt években szereztek be, amíg a múzeum zárva volt.
Sterling szerint a közösségi művészeti órák számára kialakított új stúdiótér különösen izgalmas része a felújított intézménynek. „A művészet megértése azt is jelenti, hogy tisztában vagyunk vele, hogyan készülnek a művek – és itt most átlátható kapcsolat jött létre a kiállítások, a művészeti alkotóterek és az oktatás között.”
Európa első, kizárólag női művészeknek szentelt múzeumának terveiről itt írtunk.
Borítókép: National Museum of Women in the Arts épülete a 13th Avenue-n, New York, 2008, fotó:Thomas H. Field