Hirdetés
Hirdetés
— 2024. október 31.

Veszélybe kerültek a kortárs művek a Tretyakov Képtárban

Több száz orosz művészeti szakértő írta alá azt a nyílt levelet, mely szerint a Tretyakov Képtár több részlegének egybeolvasztásáról szóló döntés nyomán a múzeum elveszítheti a kortárs alkotók legjobb úttörő alkotásait – és a korszakkal foglalkozó kiemelkedő szakembereket.

Több mint 200 orosz kurátor és művészettörténész, akik közül több már kényszerű emigrációban él – nyílt levelet fogalmazott meg, amelyben megállapítják, hogy a moszkvai Tretyakov Képtár „felszámolta” kortárs művészeti osztályát, mivel az átszervezést követően egybeolvasztották a 20. és 21. század művészetével foglalkozó részleget. A levél szerint a lépés „durva és megbocsáthatatlan hiba”.

A kortárs művészeti részleg 2001-ben jött létre, és elsősorban művészek és gyűjtők adományaiból alakult ki. A múlt héten a múzeum bejelentette, hogy ezt az új részleget egyesítik a moszkvai múzeum 20. századi művészeti részlegével, amely az avantgárd és a szovjet szocialista realista művészetet is magában foglalja; valamint a „kísérleti művészeti alappal”, amelyet az 1980-as években hoztak létre, hogy a feltörekvő alkotásokra összpontosítson.

A tiltakozó levél, amelyet Andrej Jerofejev koordinált, aki 2002-től hat éven át vezette a modern irányzatok osztályát, arra figyelmeztetett, hogy

az átszervezés a Tretyakov kortárs gyűjteményeinek korai szovjet feldarabolásához hasonlítható.

Az 1930-as években, amikor a szovjet kultúra Sztálin kezébe került, az 1910-20-as évek avantgárd műveit kiiktatták a múzeum tárlataiból, sok közülük el is veszett – írja a The Art Newspaper.

„Hasonló sors várhat a modern irányzatok jelenlegi részlegének kiállítási tárgyaira is” – áll a közleményben. „Sok száz adományozott mű még mindig feldolgozás alatt áll. A részleg felszámolása megzavarná ezt a folyamatot. Leállítaná a gyűjtemény az új orosz művészgenerációk műveivel való feltöltésére irányuló munkát is. Nem kevésbé fontos következménye lesz ennek az aktusnak, hogy eltűnik egy tapasztalt szakemberekből álló csapat. Pedig a kortárs művészet történetének kutatásában és kiállításában végzett munkájukat a nemzetközi múzeumi közösség is nagyra értékeli.”

Az oroszországi kortárs művészet, amely régóta a Kreml cenzúrájának és nacionalista irányultságának célpontja, egyre nagyobb nyomásnak van kitéve, miután Oroszország 2022 februárjában teljeskörűen megszállta Ukrajnát. Jerofejevet még 2008-ban bocsátották el a Tretyakovból, miután vallási gyűlöletkeltéssel vádolták meg egy kortárs művészeti kiállítással kapcsolatban, amelyet a moszkvai, mára bezárt, az orosz ellenzékiség múzeumának is nevezett Szaharov Múzeum és Közéleti Központban kúrált.

A Tretyakov a hivatalos Telegram-csatornáján közzétett korábbi nyilatkozatában tagadta, hogy a kortárs művészetet kiiktatná a gyűjteményből: „A Tretyakov Képtár természetesen továbbra is foglalkozik kortárs művészettel mind a kiállítási gyakorlatban, mind a beszerzés terén”.

Tretyakov Képtár, Moszkva, 2020
Fotó: Dimitar DILKOFF / AFP

„Nem látok okot az aggodalomra” – mondta Tatjána Karpova a múzeum igazgatóhelyettese a Rosszijszkaja Gazeta lapnak adott interjújában. Elmondta, hogy az összevonásra többek között a katalogizálási folyamat egyszerűsítése, valamint a retrospektív kiállítások összeállításának folyamata miatt volt szükség, hozzátéve, hogy „kényelmesebb, ha ezt egy osztály kurátorai végzik, mint három”.

Jerofejev azt állítja, hogy az átszervezés miatt a modern irányzatok gyűjteményének mintegy 3000 műve kerül veszélybe, mivel azokat nem regisztrálták megfelelően a múzeum hivatalos „gyűjteményi alapjának” részeként, és ezért „a múzeum nem köteles azokat tárolni”. Arra hivatkozva, hogy az új részleget a 20. századdal foglalkozó szakemberek fogják felügyelni – akik a festészetre összpontosítanak, és „nem képzettek a műtárgy, az installáció, a performansz, a művészeti fotográfia műfaji sajátosságaiban” –, úgy érzi, „semmit sem fognak tenni” a művek védelmében.

A Tretyakov jelenlegi igazgatója, a 2023-ban kinevezett Jelena Pronicseva – akinek apja Vlagyimir Putyin alatt a szovjet KGB utódja, a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) egyik vezető tisztségviselője volt – nem kommentálta a múzeum átrendezését.

Borítókép: Tretyakov Képtár, 2023, Fotó: Natalia KOLESNIKOVA / AFP