Kilőtték Jeff Koons szobrait az űrbe
Elküldték Jeff Koons 125 szobrát a Holdra az Elon Musk SpaceX által készített rakétával. A Moon Phases Project alkotásai, amelyet először 2022-ben jelentettek be, február 15-én hagyták el a Földet a NASA floridai Kennedy Űrközpontjában található Cape Canaveralnál.
A műveket az Intuitive Machines amerikai magánvállalat által kifejlesztett Nova C (Odysseus) nevű leszállóegység fedélzetén küldték ki a világűrbe, amely a Musk-féle SpaceX által tervezett Falcon 9 rakéta tetején helyezkedik el.
Az űrhajó, amelyet a floridai Merritt Islanden található Kennedy Űrközpontból indítottak, várhatóan a Hold Föld felőli oldalának Oceanus Procellarum nevű régiójában ér földet. Egy átlagos űrhajónak körülbelül három napba telik, hogy megtegye a Föld és a Hold közötti 240 000 mérföldes távolságot. Leszállás után a szobrokat egy átlátszó, hőszigetelt kockában helyezik majd el – írja az Artnewspaper.
„A leszállóegység Koons 125, miniatűr holdszobrát viszi majd magával, amelyek mindegyike egy-egy Hold-fázist ábrázol, és a történelem, valamint a kultúrtörténet olyan személyiségeihez vannak rendelve, akik jelentős hatást gyakoroltak az emberiségre, mint például Mozart, Galilei, Kleopátra és Leonardo da Vinci” – olvasható a projekt közleményében.
Koons az X-en közvetítette az eseményt.
A 125 egyedi szobor mindegyike három összetevőből áll – „egy egy hüvelyk átmérőjű szoborból, amelyet a Holdon állítanak fel, egy nagyobb, 15,5 hüvelykes replikából, amely a Földön marad, és egy NFT-fotóból, mely a Holdon lévő egyhüvelykes szobrokat ábrázolja”.
Az Intuitive Machines alelnöke, Jack Fischer szerint ez az első olyan hitelesített műtárgy, amelyet a Hold felszínén helyeznek el. A leszállás területe örökségi helyszín lesz – csatlakoztatva azon területekhez, amelyeket a NASA történelmileg jelentősnek ítél, mint például az Apollo-11 első holdraszállásának zónája.
Jeff Koons mellett más is tervez alkotásokat telepíteni a Holdra – ahol egyébként már most is található egy nem hivatalos emlékmű.
A kilövés itt nézhető vissza.
Borítókép: SpaceX’s Falcon 9 rakéta belseje