Hirdetés
Hirdetés
— 2025. július 22.

Hogyan lett a „Coldplaygate” a nyár mémje

Bulvár a köbön: egy vezérigazgató és a HR-osztály vezetője, akiket egy Coldplay-koncert óriáskivetítőjén kaptak rajta összebújva, mémcunamit indított el: a jelenetből készült már művészettörténeti parafrázis és videójáték is.

A globális feszültségek idején sokan kellemes figyelemelterelésekre vágynak, mégha az éppen más kárára történik is. Talán emiatt is tudott akkora kört befutni az a titkos viszony, amelyre egy Coldplay-koncerten az óriáskivetítőn derült fény – a nyár legnagyobb mémjévé válva. Az eset által megihletett netművészeti alkotásokat a Hyperallergic gyűtötte össze.

Az internet az elmúlt héten kárörvendő lelkesedéssel vetette rá magát arra a felvételre, amely a zenekar telt házas bostoni koncertjén, a Gillette Stadionban készült. A „csókkamera” Andy Byronra, a New York-i székhelyű adatcég, az Astronomer vezérigazgatójára, valamint Kristin Cabotra, a cég HR-vezetőjére fókuszált – és a pár látható zavara alapján hamar kiderült, hogy egy titkos viszonyt sikerült leleplezni. Cabot azonnal elfordul és eltakarja az arcát, Byron pedig leguggol és kifordul a kamera látószögéből.

„Vagy viszonyuk van, vagy csak nagyon szégyenlősek” – jegyezte meg a koncert közben zavartan Chris Martin, a Coldplay énekese a mikrofonba, akaratlanul is ráerősítve a lebukásra.

Két nappal az eset után az Astronomer bejelentette, hogy Byron szabadságra ment, majd egy nappal később le is mondott a posztjáról. Cabot – aki a cég igazgatótanácsának tagja is – időközben törölte a LinkedIn-profilját. A Coldplay pedig mostantól figyelmezteti rajongóit a koncertek előtt az óriáskivetítő veszélyeire.

Az eset újabb emlékeztető arra, hogy tulajdonképpen állandó megfigyelés alatt élünk – de egyben tökéletes alapanyaga is az internetes humornak. A mémek közt akad Edvard Munch A sikoly (1893) című festményének parafrázisa; de újragondolták az ókori görög művészet stílusában is.

A leleplezett párost más hírhedt duókkal is összehasonlítják – Stevie Nicks és Lindsay Buckingham (Fleetwood Mac), vagy épp… JD Vance amerikai alelnök és a kanapéja.

Számos internetes tréfa céloz a pedofilbotrányba keveredett Jeffrey Epstein és Donald Trump elnök kapcsolatára is, főleg azután, hogy egyre nagyobb figyelem övezi a Trump-adminisztráció állítólagos szerepét az Epstein-akták kezelési kudarcában.

Akadnak, akik a Coldplaygate-et más, gazdag vállalatvezetők bukásához kötik, például a 2023-as gyanús orkák által végrehajtott jachttámadásokhoz, vagy az OceanGate tengeralattjáró katasztrofájához.

Szerencsére nem minden ilyen komor. Rengeteg könnyed poén született Tony Soprano örök hűtlenségéről, Carrie Bradshaw viszonyáról Mr. Biggel, vagy épp egy képzeletbeli románcról Elmo és Miss Röfi között – mindez bizonyítja, hogy a „Coldplaygate” szinte bármire ráhúzható. Egy brit szakszervezet például arra használta fel az esetet, hogy népszerűsítse a szervezett munkavállalói mozgalmat.

A jelenet már bekerült a horgolt művészetek és festmények világába is, de sportrendezvényeken is egyre többen játsszák újra. Sőt, megszületett egy ingyenes számítógépes játék is: a Coldplay Canoodlers, amelyet Jonathan Mann dalszerző készített. A point-and-click játék célja, hogy a 65 000 fős stadion közönsége között megtaláljuk Cabotot és Byront.

Természetesen a magyarországi mémgyárosok is lendületbe jöttek. Egy napja került a kibertérbe például Hejesírás Kapitány nevű felhasználó remeke.