
Textus – A mű heti ajánlója
Anyagalapú alkímia, nyári Balaton, darabokra szabdalt történetszálak, kényszeres parafrazeálás, Perneczky – a legfrissebb válogatásban.
Hegyvidék Galéria /// Beavatás
„Az alkímia egyik legfőbb célja az anyag átalakítása: az »alacsonyabb« minőségű fémek átváltoztatása arannyá, vagy szimbolikus értelemben az ember lelki transzmutációja. Ehhez hasonlóan a textilművészet is egy anyagalapú folyamat, amelyben a természetes rostok (gyapjú, len, selyem, juta) feldolgozás során teljesen új formát öltenek: fonal, szövet, majd műalkotás vagy rituális tárgy jön létre belőlük.” A csoportos kiállítás kurátorai
Kallós Judit művészettörténész és Szabó Annamária esztéta. Kiállító művészek: BALÁZS Nikolett, CSATLÓS Asztrid, DANKÓ Boglárka, GÁSPÁR Annamária, HERBERT Anikó aka Haniko, KACZIBA Andi, KÁDÁR Emese, KISS Adrian, KUZMA Eszter Júlia, MAKAI Mira Dalma, METZING Eszter, PETRÁNYI Luca, SZÁSZ Zsófia, SZELI Kamilla, SZIRMAY Zsanett, VIDRA Réka.

2025. július 26-ig
Textilgyár /// Dan Spigelman: Balaton Project
„A Balaton projekt egy folyamatosan bővülő vizuális felfedezés a nyári Balaton körül, különösen abban a faluban, ahol nagymamám nyaralója a mai napig áll. Minden nyáron visszatérek ide – ahol felnőttem, és ahol mindig is az otthonosság érzése töltött el –, ugyanakkor kívülállóként is figyelem.
E munkámon keresztül azokat a helyeket és embereket dokumentálom, akik nyáron kelnek igazán életre. Egy gyorsan változó környezetet örökítek meg, amelyben egymás mellett jelenik meg az időtlenség és a folyamatos fejlődés. (…) A falu a kommunista rendszer idején az uralkodó elit nyaralóhelyeként szolgált, ennek köszönheti sajátos hangulatát és építészeti karakterét. Napjainkban, ahogy a tulajdonosok cserélődnek, és az új gazdasági elit megjelenik, ezek a történelmi épületek – amelyek egykor elhagyatva álltak vagy közösségi funkciókat töltöttek be – lassan eltűnnek, helyüket pedig luxus társasházak veszik át. Ez az átalakulás fokozatosan kiszorítja a hagyományos közösségeket, és újradefiniálja a falu identitását.”

2025. július 18-ig
Ladó Galéria /// Fuchs Tamás: Millefiori
„Fuchs Tamás jelen tárlata darabokra szabdalt történetszálakból építkezik. A látszólag különböző forrásokból származó mozaikok nem egyetlen, egyidőben lezajlott esemény képi részletei. A fragmentumok az elmúlt húsz év alkotásaiból bukkantak elő, ám témájuk és történetük évszázadokat és kontinenseket hidal át. A Qianlong-dinasztia idején készült páros urna, a muránói üvegművész millefiori technikájú serlege, az Apolló-űrhajó, Roger Moore balatoni portréja, vagy éppen egy magányos OxyContin-tabletta: mind önálló világrész, amely valahol a vágy, a megszerezhetetlenség és az emlékezet metszéspontján áll.”

2025. augusztus 8-ig
Inda Galéria /// Karácsony László: “KAROMVÖLGY“
„Talán fel kéne végre nőni! (Nem „talán”, hanem bizonyosan.) El kellene hagyni a gyerekmeséket, abbahagyni letűnt korok, Jura, Rokokó stb. szörnyeiről való ábrándozást vagy azokra való hivatkozást! Nem volna szabad, mindent idézőjelbe tenni és folyton ironizálni. Abba kellene fejezni a kényszeres kisajátítást, parafrazeálást! (Kimondani is nehéz.) Nem a geg és abszurd oltárán áldozni, humorizálni vég nélkül.
Végre komolyan venni a művészetet és elsősorban nem technikailag!” – Karácsonyi László Attila.

2025. szeptember 26-ig
Szépművészeti Múzeum /// Rövidülő jövő
„A kiállítás középpontjában a Németországban élő magyar művész, Perneczky Géza elmúlt évtizedekben készített akvarell-sorozata áll. A látogatók a 90 éves alkotó munkái mellett többek között Francisco de Goya, Vincent van Gogh, Camille Corot, Édouard Manet, August Rodin, Toulouse-Lautrec, Pablo Picasso művein láthatnak példákat az alkotókat késői korszakukban foglalkoztató témákra és művészi megoldásokra.”

2025. szeptember 28-ig
Borítókép: Dankó Boglárka: Fire and ice, 65x65x20 cm