Hirdetés
Hirdetés
— 2025. július 9.

Kiállítási tárgy-e a múmia? Egy brit múzeum a látogatóit kérdezi erről

A Manchesteri Múzeum nyilvános konzultációt indított Asru, a Dél-Egyiptomból származó nő 2700 éves holttestének jövőjéről.

Az Egyesült Királyságban működő Manchesteri Múzeum a látogatók véleményét kéri arról, hogy továbbra is kiállítva maradjon-e egy egyiptomi nő mumifikált teste. A múzeum nyilvános konzultációt indított Asru jövőjéről, aki mintegy 2700 évvel ezelőtt élt a dél-egyiptomi Thébában.

A múzeum egyiptomi és szudáni gyűjteményének kurátora, Campbell Price egy online blogbejegyzésben számol be arról, hogy Asru földi maradványai az 1800-as évek elején került Robert és William Garnetthez, akiknek apja rabszolgatartásból szerzett nagy vagyont.

„Asrut Manchesterbe szállították, és 1825 áprilisában bontották ki a Manchesteri Természettudományi Társaságnál… Azóta rendszeresen ki volt állítva, immár közel két évszázada” – írja Price, majd hozzáteszi: „Asru kibontásának 200. évfordulója alkalmából a Manchesteri Múzeum szeretné megtudni a látogatók véleményét. Továbbra is kiállítsuk Asru testét?”

Az Asru 1825 óta rendszeresen ki van állítva.
Fotó: Manchester Museum

Az érdeklődők digitális hozzászólásokat tehetnek a múzeum weboldalán, vagy papíron is leadhatják véleményüket Asru vitrines bemutatóhelye mellett. A múzeum szóvivője szerint a konzultáció augusztus végéig tart. „Még nem született végleges döntés a további lépésekről, de a visszajelzéseket be fogjuk építeni a megközelítésünk kialakításába” – tették hozzá.

A kezdeményezés illeszkedik a múzeumi és örökségvédelmi szektorban zajló aktuális vitákhoz, amelyek az emberi maradványok kezeléséről és bemutatásáról szólnak.

A Museums Journal beszámolója szerint az év elején egy parlamenti pártokon átívelő munkacsoport arra szólította fel a brit kormányt, hogy módosítsa a törvényeket, és tiltsa be az emberi maradványok múzeumi bemutatását – a „megfelelő hozzájárulás” nélkül.

A munkacsoport „Ősök méltó nyugalma” címmel adott ki jelentést, amely az afrikai származású ősök földi maradványaival kapcsolatos etikai, kulturális és történelmi kérdésekkel foglalkozik – akik közül sokat a gyarmati uralom idején vittek el. A jelentés 14 ajánlást fogalmazott meg, és arra kérte a brit kormányt, hogy módosítsa a 2004-es Emberi Szövetekről szóló törvényt annak érdekében, hogy az minden emberi maradványra kiterjedjen.

Asru a Wikipedián

Asru esete kapcsolódik a Manchesteri Múzeum dekolonizációs projektjeihez is, például a Dekolonizálj! elnevezésű túrához, amely arra buzdítja a látogatókat, hogy kritikusan vizsgálják meg, hogyan kerültek a tárgyak a múzeumba, kinek a történetét mesélik el a kiállítások, és milyen módon alakítják a múzeumok a világról alkotott képünket.

Forrás: The Art Newspaper