Hirdetés
Hirdetés
— 2025. március 20.

Konok Tamás kiállítás nyílt Londonban

Egyéni kiállításon mutatja be Konok Tamás életművét március 20-tól a londoni Annely Juda Fine Art – adta hírül a művészt képviselő Molnár Ani Galéria.

Konok Tamás (1930–2020) művei a londoni Annely Juda Fine Art harmadik emeletén kaptak helyet, ahol tavaly ősszel Moholy-Nagy László alkotásai voltak láthatók. A kiállításra alig egy évvel azután kerül sor, hogy a Molnár Ani Galéria által képviselt művész három festménye bekerült a párizsi Centre Pompidou gyűjteményébe. 

Az Annely Juda Fine Art olyan kortárs művészek mellett mint David Hockney, Anthony Caro, David Nash, Francois Morellet vagy Christo, meghatározó 20. századi avantgárd alkotókat is képvisel több mint 60 éve: Moholy mellett többek közt Kazimir Malevichet, Alexander Rodchenkot és Max Billt is.

KONOK Tamás: S.T (1989, 1989/130 akril, vászon 73 x 92 cm) a David Juda Fine Art és a Molnár Ani Galéria jóvoltából

A londoni bemutató átfogó betekintést nyújt az életműbe, bemutatva annak különböző korszakait, az 1970-es évektől Konok életének utolsó szakaszáig. Láthatók többek között a korai áttetsző, vonalalapú szerkezetekre épülő monokróm kompozíciók, valamint az egyszínű sávokból felépülő piramisszerű és más geometrikus formákba rendeződő dinamikus festménysorozatok is.

Konok Tamás festményei a kép térbeli, időbeli és strukturális viszonyainak alapvető kérdéseit vizsgálják, amelyeket nonfiguratív, letisztult formai nyelven fogalmaz meg. Évtizedeken átívelő elkötelezettsége a kompozíció iránt a magyar geometrikus és lírai absztrakció egyik úttörőjévé emelte – olvasható a Molnár Ani Galéria közleményében.

Konok festményei alapvető kérdéseket vetnek fel a kép tér-, idő- és szerkezeti viszonyairól nonfiguratív, formális nyelvezettel. A képalkotás iránti évtizedes elhivatottsága során a magyar geometrikus és lírai absztrakció élvonalbeli alkotójává vált. Mint sok huszadik századi művész, Konok is figuratív alkotóként kezdte pályáját. 1953-ban végzett a Magyar Képzőművészeti Főiskolán, majd 1958-ban Párizsba utazott, ahol egy évvel később le is telepedett. Itt ismerkedett meg az absztrakció lehetőségeivel olyan alkotók hatására, mint Rozsda Endre és Barta Lajos szobrász. Első egyéni kiállítására 1960-ban került sor a párizsi Galerie Lambertben.

KONOK Tamás: Rythmes sélectifs (1988, 1988/119, akril, vászon 110 x 110 cm)
a David Juda Fine Art és a Molnár Ani Galéria jóvoltából 

Művészetében az 1967-68-as időszak fordulópontot jelentett: motívumai rendezettebbé, vonalszerűbbé váltak, organikus formái pedig egyre geometrikusabb jelleget öltöttek. Az 1970-es évektől kezdve műveiben transzparens, vonalalapú szerkezetek jelentek meg, amelyek az évtized folyamán teljesen absztrakt kompozíciókká bontakoztak ki. Ebben az időszakban Konok a geometrikus motívumokat több variációban festette meg, a transzcendencia megfogalmazását keresve. Műveiről gyakran létfilozófiai kérdések mentén beszélt, különös figyelmet fordítva a vonal és tér összehangolt vizsgálatára, később pedig a jelrendszerekre.

KONOK Tamás: Accent blanche (1988, 1988/123, akril, vászon, 100 x 100 cm)
a David Juda Fine Art és a Molnár Ani Galéria jóvoltából

Művészete során az absztrakt expresszionizmus, a minimalizmus és a pop art uralkodó irányzataival párhuzamosan, a De Stijl mozgalomhoz hasonlítható elveket követett, saját elhivatott absztrakciós útját járva. 1964-ben egyéni kiállítást rendezhetett a rotterdami Stedelijk Museumban, majd 1983-ban művei megjelentek a Geometrische Abstraktion című kiállításon a zürichi Galerie Schleglben – J. Albers, F. Morellet and F. Picabia alkotásaival együtt. Az 1980-as évektől kezdve Magyarországon is számos egyéni kiállítása volt, többek között a Szépművészeti Múzeumban, valamint retrospektív kiállításai a Ludwig Múzeumban (1995, 2021) és az Ernst Múzeumban (2006).

Konok életében számos kitüntetésben részesült, köztük a Kossuth-díjat, a Prima Primissima díjat és a Francia Köztársaság Nemzeti Érdemrendjének Lovagi fokozatát is megkapta. Munkái megtalálhatók a rotterdami Stedelijk Museum, a berni Musée des Beaux-Arts, a winterthuri Kunstmuseum, valamint a Magyar Nemzeti Galéria és a Szépművészeti Múzeum, illetve 2024-ben a párizsi Centre Pompidou gyűjteményében.

Konok Párizs és Zürich után az 1990-es években visszatért Budapestre, itt hunyt el 2020-ban. Három évvel később jött létre a Konok-Hetey Művészeti Díj, amely a geometrikus absztrakció hagyományait továbbvivő, 35 év feletti magyar festőket és szobrászokat támogatja.

Fotó: London Katalin

Az Annely Juda Fine Art és a Molnár Ani Galéria együttműködésében megvalósuló kiállítás 2025. március 20. és május 3. között látogatható.