Hirdetés
Hirdetés
— 2024. október 28.

Kortárs kiállítás nyílt a Gízai piramisoknál

Egyiptom egyik jelképe, a Gízai piramisok körzete nem először szolgál kortársművészeti megmozdulás színteréül. A Forever is Now elnevezésű fesztivál ősi helyszínek és jelenkori alkotók együttesét szolgáltatja, arra szólítva fel a látogatókat, hogy egyszerre merüljenek el az archeológiában és a ma művészetében.


Ötödik kiadása zajlik a gízai piramisoknál megrendezett, november 16-ig tartó Forever is Now rendezvénynek. Az installációk szerves részét képező piramisok ikonikus hátterével az alkotások szürreális hangulatokat idéznek, gyakran sci-fi jelenetekre emlékeztetve. Az október 23-án megnyílt rendezvényt Nadine Abdel Ghaffar és cége, az Art D’Egypte, Culturvator programja fogja össze; 12 nemzetközi, Európából, Ázsiából, Afrikából, a Közel-Keletről és Észak-Amerikából érkezett művész részvételével.

Hesham El Sayfi: Greetings from Giza. Forrás: Art D’Egypte

Az idei kurátori téma a szervezők megfogalmazása szerint „mind a művészeket, mind a látogatókat modern kori régészekként pozícionálja, a kreativitást eszközként használva a hétköznapokba ágyazott jelentés rejtett rétegeinek feltárására”. Ghaffar így nyilatkozott a The Art Newspaper-nek: „az idei kiállítás azért különleges, mivel ez az első alkalom, hogy ázsiai művészeket mutatunk be, ezzel újabb párbeszédeket és határokon átnyúló kapcsolatokat nyitunk meg.”

Ik Joong Kang koreai művész például aki 2023-ban látogatott Egyiptomba, hogy workshopokat tartson helyi iskoláknak; a fesztiválon a Négy templom című alkotását mutatja be. „A négy, egyiptomi templomokra emlékeztető építmény elrendezése azt a hitet szimbolizálja, hogy a Földön tapasztalható megosztottság és konfliktusok ellenére a harmónia és a béke elérhető kommunikáció és eszmecsere útján. A tizenhat fal, amely ezt a művet alkotja, nem a teret hivatott megosztani; inkább összekötik a múltat, jelent és jövőt, összekapcsolva megosztott világunkat”– fogalmazta meg munkájával kapcsolatban a művész.

A mű külső falain az Arirang koreai népdal – amelyet dél- és észak-koreaiak is énekelnek – fut a koreai ábécé jeleivel, valamint angolul, arabul és hieroglifákkal.

Hasonló intencióval, de merőben eltérő formában készült el a vancouveri székhelyű libanoni/egyiptomi művész, Marie Khouri installációja, amely először a Vancouveri Művészeti Galériában volt látható. Az I Love című munka szintén a béke és az egység üzenetét hordozza.

Az idei program egybeesik aKairó belvárosának három történelmi terében megrendezett kiállításokkal, valamint a Tale of Two Cities című tárlattal, amely Alexandria és Athén kulturális és történelmi kapcsolatait tárja fel.