A briteknél erősen csökkentek a kultúrára fordított állami kiadások
A State of the Arts című kutatás eredményei szerint Nagy-Britanniában többek között a művészeti oktatás támogatása is jelentős visszaesést mutat.
A Warwicki Egyetem és a Campaign for the Arts csoport által közzétett új jelentés borús képet fest a művészetek finanszírozásáról és oktatásáról Nagy-Britanniában, kiemelve, hogy „az Egyesült Királyságban az egyik legalacsonyabb a kultúrára fordított kormányzati kiadások összege az európai nemzetek között”. A The State of the Arts címmel közzétett dokumentum az Egyesült Királyság művészetének és kultúrájának állapotát mérte fel; fontos információkat és hivatalos statisztikákat tartalmaz a művészeti élet finanszírozásáról, a művészeti kínálatáról, az oktatásról és foglalkoztatottságáról – számolt be a The Art Newspaper.
A dokumentum a kormányzati támogatás és a beruházások szintjére összpontosít, két időszakot – a 2009-10 és a 2022-23 közöttit – összehasonlítva. Egyik legfontosabb megállapítása, hogy az Egyesült Királyság mind a GDP százalékában, mind az egy főre jutó kiadások tekintetében a legalacsonyabban költők közé tartozik, ha a kultúrára fordított összegről van szó. A britek a GDP 0,46%-át költi kultúrára, míg más európai országok átlagosan a 0,74%-át.
A felmérés megállaptotta, hogy 2009 és 2023 között az Egyesült Királyságban jelentősen csökkent a művészetek állami finanszírozása; a kulturális szervezetek alapfinanszírozása a Kulturális, Média- és Sportminisztérium (DCMS) által 18%-kal, az egy főre jutó összes közkiadás mindössze 0,17%-ára csökkent, míg a Művészeti Tanácsok kormányzati alapfinanszírozása Angliában 18%-kal, Skóciában 22%-kal, Walesben 25%-kal, Észak-Írországban pedig 66%-kal csökkent.
A DCMS a művészetek fő állami finanszírozója, 15 angliai székhelyű nemzeti múzeumot és galériát támogat; 2022-23-ban az alaptámogatás személyenként 21,93 fontot tett ki, ami az egy főre jutó összes közkiadás 0,17%-a. A jelentés szerzői szerint ez az inflációval kiigazítva 18%-kal kevesebb, mint 2009-10-ben.
Az angol állami finanszírozású középiskolákban a művészeti tárgyakat oktató tanárok száma 2011 és 2024 között 55 000-ről 40 000-re, azaz 27%-kal csökkent.
A múlt hónapban 21 brit vizuális művészeti szervezet közös kiáltványt fogalmazott meg, amelyben felszólította az Egyesült Királyság jövőbeli kormányát, hogy támogassa az ország gyengélkedő vizuális művészeti ágazatát.
Borítókép: Fotó: Rasid Necati Aslim / Anadolu Agency via AFP
LONDON, UNITED KINGDOM – APRIL 06: A view of the closed British Museum as British Museum staff go on strike to demand better working conditions in London, United Kingdom on April 06, 2023. Rasid Necati Aslim / Anadolu Agency (Photo by Rasid Necati Aslim / ANADOLU AGENCY / Anadolu via AFP)