Ötzinél is régebbi, 6800 éves emberi maradványokat tártak fel Németországban
6800 éves csontvázmaradványok kerültek elő Németországban, amelyek több mint egy évezreddel idősebbek a régió legrégebbi ismert múmiájánál, Ötzinél. A lelet új, izgalmas betekintést nyújt a neolitikum idejébe.
Florian Eibl, az ásatást vezető archeológus nyilatkozata szerint a bajorországi Exingben feltárt csontváz feltehetően egy, az i.e. 4800-ig létező közösség idős vezetőjének maradványa lehet. A hírről többek közt a Spiegel és az Artnews is beszámolt.
A felfedezés arra késztette a helyi régészeket, hogy felülvizsgálják az eddigi elméleteket, amelyeket a régióban letelepő és földműveléssel foglalkozó emberekről alkottak. Ezeket a teóriákat egészen mostanáig a környéken talált legrégebbi lelet, „Ötzi, a jégember” múmiájának vizsgálata alapján állították fel. Az Alpok gleccseréből kiemelt Ötzi 5300 évvel ezelőtt élt.
A neolitikum körülbelül i.e. 10 000-től 2000-ig tartott, és jelentős fejezet volt az emberiség történelmében, mivel a nomád vadászó-gyűjtögető emberek ekkor tértek át a földművelésre és az állatok háziasítására, lehetővé téve az állandó települések létrehozását. A korszakból napjainkig igen kevés csontváz maradt fenn.
„Bajorországban kevesebb, mint 10 ilyen sír van ebből az időszakból” – mondta Eibl a sajtótájékoztatón.
A sírban egyéb tárgyakat is találtak: edényeket, egy ivóserleget a fej mellett, feltehetően testfestéshez használt pigmenteket és egy kőbaltát. Továbbá a guggoló pózban eltemetett emberhez tartozott egy rangjelzésként funkcionáló kettéhasított vaddisznóagyarakkal díszített kis táska, melyben tűzgyújtó eszközök – pirit és kovakő –voltak, ami az egyén közösségben elfoglalt magas rangját támasztja alá. A régészek közleményükben megjegyezték, hogy egy ilyen bonyolult temetés – vagy bármilyen temetés – újabb bizonyítéka annak, hogy az elhunytat nagy tiszteletben tartották.
Borítókép: Fotó: Hendrik Schmidt / dpa via AFP