
„A két gyermekemért tettem” – mondta a Degas-szobor akció miatt elítélt aktivista
Börtönbüntetés várhat Timothy Martinra, aki két évvel ezelőtt másodmagával fekete festéket kent Edgar Degas Kis 14 éves táncoslány szobrának védőburkolatára a washingtoni Nemzeti Galériában – a műalkotás nem sérült meg.
Szövetségi bíróság bűnösnek találta azt a klímaaktivistát, aki másodmagával 2023 áprilisában fekete festékkel kente be Edgar Degas Kis 14 éves táncoslány (1878–1881) című szobrának üvegborítását a washingtoni National Gallery of Art (NGA) múzeumban – írta a Hyperallergic. A most elítélt Timothy Martin egy 55 éves építész Észak-Karolinából. Az esküdtszék 2025. április 7-én találta bűnösnek az Egyesült Államok elleni összeesküvés bűntettében, valamint a múzeumi vagyon rongálásában – utóbbi pont egy olyan törvény alapján született, amely a szövetségi finanszírozású épületeket védi. Az amerikai ügyészség szerint az akció 4000 dolláros kárt okozott, noha maga a szobor sértetlen maradt, mivel védőüveg mögött volt. A műalkotást akkor 10 napra eltávolították a kiállításról.
Martint eredetileg a 54 éves brooklyni Joanna Smith-szel együtt vádolták meg, aki már 2023 decemberében bűnösnek vallotta magát „a National Gallery of Art vagyonának rongálása miatt”, és ezért akkor 60 napos börtönbüntetést és további 24 hónapnyi felügyeletet szabtak ki rá.

2023. április 27-én Fotó: Declare Emergency
Martin és Smith a Declare Emergency nevű aktivista csoport tagjai. Azért választották Degas szobrát célpontnak, mert az egy fiatal lányt ábrázol, és ez a klímaváltozásnak a jövő generációkat fenyegető veszélyeit illusztrálja.
„Felnőttek vagyunk, dolgoznunk kellene otthon” – mondta Martin 2023. április 27-én, miután leült a bronzszobor elé. „Olyan munkám van, amely megköveteli az egészség- és biztonságtudatosságot, de nem tudom elvégezni a munkámat, ha nincs olyan kormányunk, amely vigyáz a gyermekeink egészségére és biztonságára.”
Az aktivitsa csoport másik két tagját 2023 novemberében 18, illetve 24 hónapos börtönbüntetésre ítélték, miután vörös temperával festették le az amerikai alkotmányt a National Archives épületében; az indoklásban itt is a szövetségi tulajdon rongálása szerpelt
Martin a Hyperallergicnek azt nyilatkozta, hogy tettét a szeretet és a tudomány vezérelte. „Azért tettem, amit tettem, mert szeretem a két gyermekemet – és világ minden gyermekét –, akik megérdemlik, hogy méltósággal éljenek ajövőben” – fogalmazott Martin.
A vádemeléskor a hatóságok jelezték: mindkét vádpont akár öt év börtönnel és 240 000 dolláros pénzbírsággal is sújtható.
Washington DC ügyészsége üdvözölte az ítéletet, amely szerintük összhangban van Trump elnök „a DC biztonságossá és széppé tétele” rendeletével. Ez külön hangsúlyozza a „tisztelettel övezett műemlékek” védelmét.
Nem világos, hogy a rendelet befolyásolja-e majd Martin büntetésének mértékét, amelyről 2025 augusztusában döntenek.
Bár a szobrot üveg védte, Kaywin Feldman, a Nemzeti Galéria igazgatója úgy fogalmazott: nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy „a védőburkolat erőszakos megrongálása, az ismételt ütlegelés és a rezgések veszélyeztették a szobor stabilitását”.
A történtekről készült videófelvétel ugyanakkor azt mutatja, hogy Martin és Smith kézzel, óvatos mozdulatokkal festették be az üvegburkolatot, mielőtt leültek volna a műalkotás elé.
A bírósági dokumentumok szerint Martin előzetesen értesítette a sajtót az akcióról, és műanyag palackokba rejtve vitte be a festéket a múzeumba – ezt a vád az összeesküvés bizonyítékának tekintette.
Martin és Smith ujjaikkal egy hatalmas hullám által elnyelt házat és egy égő fát festettek az üvegre. A fekete festék a Declare Emergency közleménye szerint a szén-dioxid kibocsátó olajat szimbolizálta, míg a Smith által felkent vörös a gyermekek jövőjét és vérét jelképezte.