Hirdetés
Hirdetés
— 2025. április 10.

Új szint a restitúcióban: Franciaország emberi maradványokat ad vissza Madagaszkárnak

Franciaország 125 év után visszaadja Madagaszkárnak Toera király és két harcosa koponyáját, akiket a francia csapatok fejeztek le a gyarmatosítás kezdeti időszakában. A koponyákat 1899 óta a párizsi Természettudományi Múzeumban őrizték. A lépést François Bayrou francia miniszterelnök jelentette be, és ez az első ilyen döntés az emberi maradványok visszaszolgáltatására vonatkozó új törvény alapján, amelyet 2023-ban fogadtak el.

1897 augusztusában, amikor Franciaország elfoglalta az Indiai-óceánban fekvő szigetet, Toera király éppen a megadásáról tárgyalt. Eközben a francia katonák lemészároltak több száz őslakost Ambiky falujában. A pontos áldozatszám mindmáig ismeretlen. A Sakalava Királyság három vezetőjének levágott fejét Párizsba, a Természettudományi Múzeumba küldték, ahol 1899 óta őrizték őket. Madagaszkár 2022-ben kérte hivatalosan a koponyák visszaszolgáltatását.

Az április 2-án megjelent kormányrendelet — amely egy kétoldalú tudományos bizottság megállapításain alapul — előírja, hogy a francia múzeumnak egy éven belül vissza kell juttatnia a koponyákat Madagaszkárra.

A párizsi természettudományi múzeum Musée de l’Homme részlege
körülbelül 18.000 koponyát őriz

Az eseményt ünneplő ceremóniákra — többek között egy országos körútra, amelyen bemutatják a koponyákat — várhatóan augusztusban kerül sor. Eredetileg áprilisra tervezték a rendezvényeket, Emmanuel Macron francia elnök látogatásához igazítva, ám végül elhalasztották őket, miután a királyi leszármazottak és törzsi vezetők tiltakoztak, mondván, a hagyomány tiltja a ceremóniák megtartását ebben a hónapban.

Catherine Morin-Desailly szenátor közleményében hangsúlyozta, hogy régóta esedékes lépésről van szó, amely egy 2006-ban kezdődött, hosszadalmas parlamenti folyamat eredménye.

Akkor Új-Zéland kérte vissza a maori törzsfők koponyáit.

A szenátor megjegyezte, hogy egy kétoldalú bizottság jelenleg is dolgozik Ausztrália kérésén, amely több száz őslakos emberi maradványainak visszaadására vonatkozik.

A szenátor emellett egy újabb törvény elfogadását sürgette, amely a világ különböző francia területeiről származó emberek maradványainak visszaadására is lehetőséget adna — a 2023-as törvény ugyanis csak más államok hivatalos kérelmeire vonatkozik. Hozzátette, hogy a parlament még mindig vár egy olyan átfogó törvényre, amely megkönnyítené a gyarmati korszakból származó tárgyak visszaszolgáltatását.

A francia parlament emellett április 28-án tárgyalja azt a törvényjavaslatot, amely Elefántcsontpart kérésére lehetővé tenné egy úgynevezett „beszélő dob” visszaadását is.

A különleges hangszer, amelyet egy mitikus párduc-oroszlán figura díszít, eredetileg arra szolgált, hogy figyelmeztesse a falusiakat a közeledő gyarmati csapatokra.

A francia hatóságok éppen ezért kobozhatták el – a dobot 2022-ben kérte vissza Elefántcsontpart.

Forrás: The Art Newspaper

Paris+ art basel 2023