Hirdetés
Hirdetés
— 2025. március 10.

A Chicagói Művészeti Intézet visszaszolgáltat egy 12. századi Buddha-szobrot Nepálnak

A közel ezeréves szobor, amely az 1990-es évek óta a múzeum egyik állandó kiállítási darabja, önkéntes restitúció keretében kerül vissza hazájába.

Március 3-án a Chicagói Művészeti Intézet (Art Institute of Chicago, AIC) bejelentette, hogy önkéntes visszaszolgáltatást kezdeményezett Nepál felé. Az érintett műtárgy egy jelentős 12. századi szobor, amely a Buddha, akit Muchalinda kígyókirály védelmez nevet viseli. A szobor visszatérésére azt követően kerül sor, hogy a múzeum proveniencia-kutatásai új részleteket tártak fel annak eredetéről. Az AIC proaktívan felvette a kapcsolatot a nepáli nagykövetséggel Washingtonban, miután

kiderült, hogy a szobrot ellopták a Katmandu-völgyben található Guita Bahi templomból.

„Ez a visszaszolgáltatás tükrözi a proveniencia-kutatás fontosságát, valamint a Chicagói Művészeti Intézet proaktív együttműködését országokkal és közösségekkel” – nyilatkozta Jacques Schuhmacher, a múzeum proveniencia-kutatási igazgatója. „Hálásak vagyunk, hogy nepáli kollégáinkkal együttműködve visszajuttathatjuk ezt a műtárgyat annak származási helyére, és hogy a jövőben is együtt dolgozhatunk és tanulhatunk egymástól.”

Muchalinda (Kr. u. 12. század)
Forrás: Chicagói Művészeti Intézet

A szobor 1997 óta volt kiállítva az AIC-ban. A műalkotás Buddhát ábrázolja, akit a kígyókirály védelmez egy váratlan vihar során, amely vallási metaforaként az állandótlanságot szimbolizálja. A különböző ábrázolásokon az egy, öt vagy hétfejű kígyókirály, Muchalinda, a fa gyökereiből felemelkedve, amely alatt Buddha meditált, gyűrűkre csavarodva kibontotta kámzsáját, evvel védve Sákjamunit az özönvízszerű esőtől.

„Ez a szent szobor olyan történetek, hagyományok és értékek hordozója, amelyek évszázadokon keresztül formálták Nepál vallási, spirituális és kulturális identitását” – mondta Sharad Raj Aran, a Nepáli Nagykövetség ügyvivője. „Visszatérése erősíti az örökség és a közösség közötti köteléket, biztosítva, hogy a jövő generációi is kapcsolatba léphessenek történelmükkel.”

Sharad Raj Aran emellett hangsúlyozta a „jövőbeni együttműködési lehetőségeket” a nepáli kormány és az AIC között.

Az elmúlt években a New York-i Rubin Múzeum és a Metropolitan Művészeti Múzeum is visszaszolgáltatott nepáli régiségeket, amelyek közül néhány a hírhedt csempész, Subhash Kapoor tevékenységéhez volt köthető.

Forrás: The Art Newspaper