Hirdetés
Hirdetés
— 2025. január 19.

Veszélyeztetett örökségi helyszín lett a Hold

Először szerepel a Föld légkörén túli helyszín a World Monuments Fund által összeállított fenyegetett örökségi helyszínek listáján.

World Monuments Fund (WMF) 2025-ös figyelmeztető listáján 25 helyszín található, köztük történelmi épületek Gázában és – először a program történetében – egy világűrbeli helyszín, a Hold. Az idén január 15-én közzétett lista 29 országot és öt kontinenst fog át, valamint egy égitestet is magában foglal. Néhány helyszín több országot is érint, például a Qhapaq Ñan, egy prehiszpán andoki úthálózat, amely Argentínát, Bolíviát, Chilét, Kolumbiát, Ecuadort és Perut köti össze, miközben komoly környezeti és fejlesztési nyomás nehezedik rá.

A legutóbbi lista 2022-ben jelent meg, a 2025-ös kiadás azonban új adatelemzést is nyújt a több mint 200 nyílt felhívásban benyújtott jelölés alapján.

„Ez az adatalapú megközelítés lehetővé teszi, hogy jobban megértsük és kezeljük az örökségi helyszínek előtt álló kihívásokat” – mondta Bénédicte de Montlaur, a WMF elnöke és vezérigazgatója a The Art Newspapernek. „Az idei jelölések alapján a leggyakoribb probléma az örökségvédelmi finanszírozás hiánya volt, ami rámutat arra, hogy sürgős szükség van az erőforrások mozgósítására közös kulturális örökségünk megőrzése érdekében.”

Az elemzések regionális problémákat is feltártak: a közel-keleti és észak-afrikai helyszínek 60 százalékánál konfliktusok és válság utáni helyreállítási munkák okoznak nehézséget, míg a szubszaharai Afrika helyszíneinek 81 százalékát az éghajlatváltozás érinti.

„Míg az éghajlatváltozás már 2022-ben is kritikus kérdésként jelent meg, az idei adatok megerősítik ennek kiemelkedő szerepét, különösen a szubszaharai Afrikában” – tette hozzá Montlaur. „Ez a régió súlyos fenyegetésekkel, például viharhullámokkal és tengerszint-emelkedéssel néz szembe, amit az is tükröz, hogy a szváziföldi partvidék is szerepel az idei listán.”

A WMF, amely idén ünnepli fennállásának 60. évfordulóját, 1996-ban indította el a World Monuments Watch programját. A figyelmeztető lista minden kiadása rávilágított az örökségi helyszíneket fenyegető veszélyekre és ezek változó természetére. Az idei lista a gázai történelmi városszövet pusztulására, valamint egy ukrajnai helyszínre is felhívja a figyelmet: a Kijevi Tanárok Háza, amely 1918-ban az ország függetlenségének kihirdetése után fontos gyülekezőhely volt, 2022-ben orosz rakétatámadás következtében megsérült.

A listán olyan helyek is szerepelnek, amelyek nemrégiben bekövetkezett természeti katasztrófák után próbálnak talpra állni: ilyen például a törökországi Antakya, amelyet 2023 februárjában földrengés sújtott, vagy a japán Noto-félsziget, amelyet 2024 januárjában egy másik földrengés súlyosan megrongált.

Más helyszínek a turizmus gyors növekedésével küzdenek, amely meghaladja az infrastruktúra kapacitását, például a kínai Maijishan és Yungang buddhista barlangtemplomai, ahol a főszezonban a látogatók száma túllépi a sétányok teherbírását. Egyes helyszínek már nincsenek használatban az új infrastruktúra miatt, de megfelelő integrációval támogathatnák a mai szükségleteket; például az indiai Bhuj 450 éves vízrendszere újjáéleszthető lenne az ország vízválságának enyhítésére.

Buzz Aldrin a Holdon 1969-ben. Fotó: NASA

A legmeglepőbb helyszín talán a Hold. Bár a jelölés az Apollo–11 leszállási helyére koncentrál, ahol Neil Armstrong és Buzz Aldrin csizmanyomai, valamint tudományos munkájuk tárgyai a holdporban maradtak, a WMF szélesebb keretrendszert vizsgál, amely a világűrkutatáshoz kapcsolódó történelmi helyszínek védelmét szolgálná.

A kereskedelmi holdraszállások jövőbeli elterjedése fosztogatással, kizsákmányolással vagy ezen helyszínek elvesztésével fenyegethet.

„Ahogy belépünk az űrkutatás új korszakába, elengedhetetlen, hogy nemzetközi mechanizmusokat hozzunk létre ennek a kulturális tájnak a védelmére” – hangsúlyozta Montlaur. „A holdi örökség megőrzése megakadályozhatja, hogy a magán- és állami tevékenységek felgyorsulása kárt okozzon, biztosítva, hogy ezek az emlékek a jövő generációi számára is fennmaradjanak.”

A Holdon egyébként kulturális célú landolások is történtek, többek közt Jeff Koons és más művészek munkáit már telepítették is az égitesten.

Az eddigi holdraszállások térképe. Fotó: Wikipedia

A World Monuments Watch egyik központi célja a figyelemfelhívás, különösen a nemzetközi ismertséggel nem rendelkező helyszínek esetében. Az idei listán szerepelnek például az Albániai Drino-völgy évszázados ortodox kolostorai, amelyek felelős, fenntartható turizmus révén fejlődhetnének. Más helyszínek még nem rendelkeznek jelentős nemzetközi elismeréssel, például UNESCO világörökségi státusszal, amely növelhetné megőrzésük esélyét, mint például az USA Great Trading Path, egy ősi bennszülött ösvény Virginia és Észak-Karolina területén, amelynek néhány szakasza még mindig fennmaradt.

„Fontos megérteni, hogy egy helyszín Watch-listára kerülése csupán a kezdet” – hangsúlyozta Montlaur. „A WMF szorosan együttműködik partnerekkel, hogy projekteket dolgozzon ki a kihívások kezelésére, és forrásokat szerezzen ezek támogatására. A 2025-ös figyelmeztetési ciklusra már 2 millió dollárt gyűjtöttünk össze, és folytatjuk a források előteremtését a jelölt helyszínek megóvására.”