„Ez egy vicc” – örökségvédők tiltakoznak a fehér vakolattal borított történelmi minaret miatt Irakban
A bagdadi Zumurrud Khatun mecset és a mauzóleum torz felújításon ment keresztül, a szakértők szerint félő, hogy még több kár éri az iraki műemlék épületeket.
Az örökségvédők felháborodásukat fejezték ki a bagdadi Zumurrud Khatun mecset és mauzóleum helyreállítási munkálatai miatt, szerintük az tönkretette a történelmi helyszínt. A Karkh nyugati kerületében, a Sheikh Ma’ruf temetőben található téglából készült minaretet ugyanis fehér vakolattal borították be.
A mecsetet és a mauzóleumot Zumurrud Khatun, prominens kalifa felesége és fia rendelte meg a 13. század elején. A szeldzsuk korszak ritka építészeti ékköveként számon tartott épület muqarnákból azaz méhsejt-boltozatból készült. Különleges kilencrétegű tetővel, tetején kupolával és egy elegáns minarettel büszkélkedhet, mely finom téglafalazattal készült.
Az elmúlt évtizedekben azonban sok más iraki örökséghez hasonlóan ez az épület is megszenvedte egyrészt az ENSZ-szankciók hatásait, valamint az inváziót követő erőszakot és korrupciót. A faragott faajtókat 2003-ban amerikai katonák tették tönkre, és évekig tartó elhanyagolás után a torony alapja is megromlott.
Az épületben dolgozók szerint az Állami Régiségügyi és Örökségvédelmi Testülettől (SBAH) kapott pénzeszközök nem elegendőek a fenntartáshoz.
A helyzetet tovább bonyolítják az országban uralkodó, a mai síiták által uralt vallási viszonyok. Míg az iraki kormány szívesen fektetett be a síita szentélyek megőrzésébe, amelyek évente több millió iráni zarándokot vonzanak, és jelentős profitot hoznak, addig a szunnita helyszínek – mint például a bászrai történelmi Siraji minaret, amelyet tavaly leromboltak útbővítés miatt – eltűnnek.
Júniusban a Zumurrud Khatun mecset és minaret sorsáért aggódók tiltakozni kezdtek, miután egy közeli autópálya tervezett építéséhez szükséges kezdeti ásatások miatt a helyszín szemmel látható kárososdásokat szenvedett. Az SBAH illetékesei közbeléptek, és ígéretet tettek a károk helyreállítására. A múlt héten azonban kiderült, hogy ennek a munkának a részeként a téglából készült minaretet fehér vakolattal vonták be.
Míg az ókori helyszínek hozzá nem értő rekonstrukciója régóta sújtja az iraki örökséget – a ’70-es években, az ókori Babilon városának Szaddám Huszein által elrendelt kártékony „helyreállításától” egészen a régi könyvkereskedéseiről híres bagdadi Muttanabe utca közelmúltbeli újjáépítéséig –, ez a legutóbbi incidens sokkolta az iraki műemlékvédőket.
„Ez egy vicc!” – mondta Yasir Mutlag Aljibury bagdadi örökségvédelmi aktivista a közösségi médiában, és a helyszínre a „ritka abbászida építészeti művészet” példájaként hivatkozott a The Art Newpaper beszámolójában.
„Restaurálták, de valójában tönkretették” – reagált Dhikra Sarsam aktivista, az iraki örökség védelmére létrehozott Burjbabel (Bábel tornya) civil kezdeményezés alapítója. „Már nem úgy néz ki, mint egy örökség. Újnak néz ki” – magyarázta. Sarsam megjegyezte azt is, hogy az SBAH ugyan kijavította a kupola repedéseit, amelyeket a kezdeti autópályaépítés okozott, de egyszerűsítési okokból eltávolították a kupola alsó részének külső rétegét, „ami valójában gyengíti a szerkezetet”.
Sarsam azt is felidézte, hogy 2023 decemberében meglátogatta a mauzóleumot, amikor bejelentették az új út terveit, akkor a Közmunkaügyi Minisztérium felszólította a helyi lakosokat, hogy exhumálják ki rokonaik sírját a Sheik Ma’ruf temetőben. A temető Bagdad legrégebbi temetője – olyan fontos személyek sírjai találhatók ott, mint például a temető névadója, Marruf Kharki, szúfi misztikus, valamint a költő, Abu Nawas vagy a 20. század közepének legegdás énekese, Nadem al Ghazali.
A felszólításra a helyi papok, fatwát adtak ki, amely megtiltotta a holttestek exhumálását. A minisztérium ezt követően bejelentette, hogy a temető lerombolása helyett hidat építenek a helyszínen.
Csakhogy az új autópálya híd alapja közvetlenül a Zumurrud Khatun szentély előtt található, a bejárattól mindössze 10 méterre. Ráadásul az autópálya, amelyet egy kínai cég épít, kettévágja Bagdad óvárosát. Sarsam szerint ez „ellenkezik minden örökségvédelmi protokollal”.
Nem világos, hogy a helyszínen okozott további károk mennyire lesznek visszafordíthatóak. A Burjbabel 2019-ben korlátozott sikereket ért el a közeli Umar al Suhrawardi szeldzsuk szentélyének javításában – amelyet az iskoláját követő szúfik tisztelnek. „De még mindig nem sikerült teljesen helyreállítani, ugyanis eltűnt a javításra szánt pénz” – tettehozzá Sarasam.