Velencei Biennále 2024: akiket már tudni lehet
Néhány ország már bejelentette, ki vagy kik képviselik a 2024-ben esedékes Velencei Képzőművészeti Biennálén. Íme az országok és a nevek.
Poszthumán organizmusok, nacionalizmus, politikai mitológiák, ellenállás, elhallgatott történelem, klímahelyzet, poszt-kolonializmus. Ezek a témák biztosan előkerülnek Velencében jövőre. Mutatjuk, hogy hol és kiktől!
Ausztria pavilonjában az orosz születésű, Bécsben élő és dolgozó Anna Jermolaewa állít ki, aki fotóalapú művészeti praxist folytat. A 2024-ben bemutatandó munkája az erőszakmentes ellenállás különféle formáival foglalkozik majd.
Észtország 1997 óta van jelen Velencében, jövőre Edith Karlson, Tallinban élő és dolgozó szobrász képviseli majd, aki installációkat hoz létre, amelyekben történetek, hangulatok és mitológiák keverednek. A velencei kiállítás a művésznek egy 2021-ben megvalósított kiállítási anyagát (Return to Innocence, EKKM, Tallinn) gondolja újra.
Franciaország pavilonjában a Martinique szigetéről származó, Párizsban élő Julien Creuzet állít ki, aki szintén vegyes formákkal, műfajokkal dolgozik és különböző médiumokban alkot – amiben a szöveg is benne van. A vizualitást és a költészetet hozza össze komplex installációiban, amelyekben anyagok, történetek, formák és gesztusok sokfélesége keveredik.
Kanadát Kapwani Kiwanga, Párizsban élő kanadai művész képviseli jövőre Velencében. A történelem elfelejtett rétegeivel, elmondatlan történetekkel foglalkozik, többféle médiumban is dolgozik. Érdekli, hogy a művészet milyen szerepet játszhat az elhallgatott vagy elhallgattatott történetek, társadalompolitikai narratívák feltárásában és elbeszélésében.
Litvánia képviseletében a Pakui Hardware (azaz Neringa Cerniauskaite és Ugnius Gelguda) valamint Marija Teresė Rožanskaitė szerepelnek. Széles generációs ívet fog át ez a szereplés, a Pakui Hardware tagjai ugyanis fiatal alkotók, Rožanskaitė pedig 1933-as születésű művész. A Pakui Hardware, amely 2017-ben Budapesten, a Trafó Galériában is szerepelt, különös, a hibrid anyagokat poszthumán organizmusokká formáló installációkat hoz létre, Rožanskaitė pedig szürrealisztikus festményeket készít.
Nagy-Britanniát – amelynek pavilonja Sonia Boyce munkáival 2022-ben Arany Oroszlánt nyert – jövőre a filmkészítő John Akomfrah képviseli. A ghánai-brit művész videomunkáiban olyan égető, nagy kérdésekkel foglalkozik, mint amilyen a klímaválság vagy a poszt-kolonializmus. A biennálén 2019-ben már jelen volt, akkor Ghána képviseletében.
Svájc pavilonjában Antoine Guerreiro do Divino Amor svájci-brazil művész szerepel, aki a nacionalizmus és a politikai mitológiák összefüggéseit vizsgálja látványos videómunkáiban. Velencei kiállítása a 2005-ben megkezdett Superfictional World Atlas című sorozatába illeszkedik majd.