
Radikális kérdések a Trafóban
Hogyan lehet egy téglával betörni a bank ablakát, ha még ahhoz sincs erőnk, hogy kikeljünk az ágyból? – teszi fel a kérdést a Trafó Galéria aktuális kiállítása. Abban az intézményben, amelynek szinte teljes pénze az ukrajnai inváziót követően felszámolás alá került orosz Sberbanknál volt. A kártalanítás még mindig bizonytalan, és bár a kiállítás – noha adja magát az asszociáció – nem erre a helyzetre reflektál, de a címet adó, Johanna Hedva Sick Woman Theory 2016-os szövegéből vett idézet, ahogy a tárlat is, a tehetetlenség össztársadalmi élményét osztja.
A pici Trafó Galériában akár két-három órát is el lehet tölteni a Szalipszki Judit kurátor által összeállított kiállításon; mialatt ott időztem, a látogatók mégis inkább csak 15-20 percet szántak rá. „Megnézték”, mi van kiállítva, de a szövegeket, amelyek megtámogatják, értelmezik a kiállítást, időnként pedig a kiállított installáció részét alkotják, nem fogadták be. Ha így közelítünk ehhez a kiállításhoz, akkor valószínűleg nem hagy mély nyomot, mert nem szerepeltet látványos, első blikkre befogadható, különös virtuozitásról tanúskodó műveket. Ellenkezőleg, a kiállított munkák többségét, bármilyen magasan jegyzett művészek alkották is, mintha valamiféle anti-esztétika motiválná – talán Eperjesi Ágnes fotogramjai kivételével, azonban bármilyen szépek is ezek, mégis konceptuális alkotások is.

A videók gyenge minőségűek, a kameraszögek kényelmetlenek, vagy azt a Zoom-os látványt idézik vissza (Adelita Husni-Bey), amelyből, gondolom, nem csak nekem lett elegem az elmúlt két évben. A vágás ügyetlen (Oreet Ashery), a digitális munka (Mary Meggic) trash esztétikát tükröz, a rajzok (Trapp Dominika) kezdetlegesek, a festmény (Omara) „naiv művész” alkotása. A kiállításnak időt kell adni, de ezt az időt nem azzal követeli ki magának, hogy elvarázsolja vagy zsigerileg megmozgatja a nézőt, hanem azzal, hogy a kérdések, amelyeket feltesz, mindenki számára a szó legszorosabb értelmében életbevágóan fontosak. Mi a viszonyunk a halálhoz? Milyen helyzetbe kerülünk, amikor egészségügyi szolgáltatást használunk? Kik gondoskodnak rólunk, amikor kórházba kerülünk, és hogyan állnak ők a saját munkájukhoz? Hogyan tudunk nem pusztán túlélni egy krízist, hanem építkezni belőle? Hogyan fordulhatunk egymás felé empatikus figyelemmel, ha az empatikus figyelem fárasztó és megterhelő?

kiállítási enteriőr, Trafó Galéria, 2022, fotó: Biró Dávid
A kiállítás kérdései nem állnak össze igazán egy rendszerré, viszonylag lazán, az egészségügy és a test viszonyát firtató kérdéseken keresztül kapcsolódnak, de a legtöbb mű rendkívül radikálisan kérdez. Ez egy aktivista kiállítás. A kortárs művészet aktivista ága lényegében lemond a művészet tizenkilencedik század végén – huszadik század elején kivívott autonómiájáról, hogy szorosabban kapcsolódhasson a társadalmi mozgásokhoz, problémákhoz. Állást foglal, intervenciót hajt végre, kérdez, szembesít, és feszegeti a zárt művészeti világ határait. Nem mindenkinek kedvére való ez a fajta művészet, az a radikális baloldali utópizmus, ami gyakran jellemzi, tőlem is elég távol áll, de kétségkívül olyan lépést tesz, amihez lehetne kapcsolódni, ha közlésként, s nem puszta látványként vagy művészi megoldásként tekintenénk a művekre.
A kiállítás Omara (Oláh Mara, a nemrégiben elhunyt, önmagát naiv művészként meghatározó roma festő) két képével indul, amelyek az egészségüggyel kapcsolatos élményeit örökítik meg. Omara gyakran kommentálja is a képet egy felirat segítségével, ilyen módon narratív dimenziót adva neki: az egyik festmény például azt az élményt adja vissza, amikor egy orvosi vizsgálat során az orvos durván, lekezelően bánik vele mint pácienssel, „ítélkezik”, „nótorius ügyeletre járónak” nevezi. A kép így színpadi jelenet lesz és nagyon pontosan felidéz egy szociokulturális helyzetet, amelyben a megaláztatás mindennapos bizonyos csoportok számára.

A következő munka az izraeli születésű brit Oreet Ashery videóinstallációja: a Revisiting Genesis, amely egy nagyobb 2016-os munka egy része. A két egymás mellett futó videón azt látjuk, ahogy krónikus betegséggel küzdő betegek arról beszélgetnek, milyen digitális nyomot szeretnének hagyni maguk után, ha meghalnak: mit üzennének az életükről és az életükkel haláluk után. A beszélgetések nem drámaiak, egy hétköznapi helyzetet látunk, amelyben a halál természetes tényként jelenik meg, és olyan szolgáltatások tárgyaként, amelyek a halál utáni élet menedzselésére irányulnak.
A beszélgetéseket ellenpontozza egy megkomponált jelenet, amelyben az elhunyt barátai jelet kérnek, hogy melyikük gondozza a digitális hagyatékot. A videók kommentár nélkül, egy elkapott beszélgetés tárgyilagosságával hatnak, nincs színpadi elem vagy dráma, fokozatosan kell felfognunk, hogy ezek az emberek minden nap gondolkodnak a halálukról, és hogy egyszer mi is feltesszük majd a kérdést, mi marad utánunk a digitális térben.

Eperjesi Ágnes két színes fotogramja a kiállítás esztétikailag legkellemesebb része, és kicsit ki is lóg az egészből, ha nem olvassuk el a kurátor magyarázatát, amely szerint a fotópapírba csomagolt virágcsokor az egészségügyi dolgozók felé mutatott hála jele, így kapcsolódik a többi munkához. A két fotogram – a műfajt Eperjesi a pályája kezdete óta használja – a fotográfiai eljárást egyedi, fizikailag megmunkált művé teszi, amelyben gesztusok lenyomata látszik (a képek címe Felcsavart gesztus), a mű egyszerre közvetíti az eljárás fizikalitását és a fotó személytelenségét.

Adelita Husni-Bey egy több csatornás videót állít ki, amely egy projekt eredménye: a járvány idején több amerikai és dán ápolónővel készített interjút a munkakörülményeikről, a munkához való viszonyukról, a panaszaikról és az igyekezetről, hogy a szakszervezeteik segítségével változást érjenek el. A videó a több csatorna ellenére inkább dokumentáció, mint vizuális műalkotás, és a dokumentációt talán kissé zavarja is a vizuális megoldás. Az mindenesetre kiderül, hogy az ápolónők a világ minden részén a hierarchia alján állnak, és elnyomottnak, kifosztottnak érzik magukat.

A következő mű Mary Maggic videója (Molecular Queering ügynökség), amely egy digitális képalkotással készült kisfilm a hormonoknak (különösen az ösztrogén) a testre tett hatásáról. A munka a jelenleg Bécsben élő Maggic hosszú ideje kutatott témájához kapcsolódik: filmek, animációk és performance-ok segítségével próbálja megragadni a hormonok szerepét a nemi identitásban.

Trapp Dominika rajzai és festményei több különböző művészi korszakából erednek: a kifacsart, meggyötört női testet ábrázoló rajzokat még kamaszkorában készítette, amikor orthorexiától, egy új evészavartól szenvedett – az orthorexia lényege az egészséges táplálkozással kapcsolatos túlzó aggodalom, az evés korlátozása, szigorú szabályozása. A festmények egy újabb kutatási irányához kapcsolódnak: női misztikusok belső szerveit, beleit ábrázolják, akik gyakran szintén az étkezés korlátozásával törekedtek Istenhez közelebbi életre.

80×100 cm kazein rétegelt lemeze, fotó: Biró Dávid
Az utolsó mű egy installáció a Feminist Health Care Research Grouptól, amely két berlini művész, Julia Bonn és Inga Zimprich komplex társadalmi projektje. E projekt bevallottan aktivista, baloldali, gender-fókuszú és intézményellenes egészségügyi beavatkozásokat képzel el vagy valósít meg és dokumentál: inspirációit a ’70-es évek Nyugat-Berlinjében gyakori alternatív életformából, a megszállt házakban létrejövő közösségekből meríti. Az installáció lényegében egy szöveges munka, amely különféle beavatkozások elveit mutatja be, meglehetősen mereven törekedve a kortárs baloldali kulturális nézőpontok és értékek megjelenítésére. Ezek a baloldali utópisztikus beavatkozások inspiráló kérdéseket tesznek fel, de a válaszaikat elég naivnak érzem: ami működhetett az NSZK által finaszírozott Nyugat-Berlinben a ’70-es években, az nem feltétlenül működik egy neoliberális kapitalista társadalomban, nagy méretekben: nem skálázható.

Együtt lenni krízisek idején, Radikális egészségügyi gyakorlatok, installáció, 2022, fotó: Biró Dávid
Az FHCRG installációja világítja meg talán a legjobban az aktivista művészet ambivalens helyzetét: jó kérdéseket tesz fel, de ritkán ad meggyőző válaszokat – ami nem is baj, amíg nem merevedik bele valamilyen dogmatizmusba, amely akadályozza a kérdések árnyalt átgondolását.
Hogyan lehet egy téglával betörni a bank ablakát, ha még ahhoz sincs erőnk, hogy kikeljünk az ágyból? – Trafó Galéria, 2022.10.16-ig
Borítókép: Eperjesi Ágnes: Felcsavart gesztus 4 , színes fotogram (részlet), 2022