Hirdetés
Hirdetés
— 2025. július 21.

A Tejutat is ábrázolták az égistennő testén az ókori egyiptomiak

A csillagos égbolt látványa ősidők óta lenyűgözi az embert és inspirálja a művészeket. Különleges megfigyelni, hogy egy olyan elvont ábrázolásmód, mint a Tejút és az ég istennőként való megjelenítése is törekszik bizonyos pontokon a valósághűségre – ezt vizsgálja egy nemrég publikált tanulmány.

A Journal of Astronomical History and Heritage folyóiratban megjelent új kutatások bizonyítják, hogy a Tejutat már a 21. dinasztia (i. e. 1077–943) idején pontosan ábrázolták ókori egyiptomi műtárgyakon.

Nut kozmológiai díszítőelem, Nesitaudjatakhet külső koporsóján, az Odesszai Régészeti Múzeum gyűjteményében.
Forrás: Odessa Archaeological Museum

Or Graur, a Portsmouth-i Egyetem kozmológiai intézetének asztrofizika professzora 555 díszes koporsóelem elemzése után állapította meg, hogy 118 közülük – meyek a 21. és 22. dinasztia idejér etehetők – „kozmológiai elemeket” ábrázol. Ezeknek a díszítőelemeknek fő alakja az ókori Egyiptom Ég istennője, Nut, akit gyakran ábrázolnak hatalmas lényként, mintegy félkörívben elterülve a kép felett – a csillagokkal teli eget jelképezi.

A Codex Borgia 32. oldalának alsó szélén a csillagokkal borított Citlalicue istennő látható,
aki Quetzalcoatlt szüli. Ez a kép a Tejút átkelő Vénuszra utal.
Forrás:  Ancient Americas at LACMA 

Egy 2024-ben publikált korábbi cikkében Graur összehasonlító elemzést adott közre, melyben megkísérelte rekonstruálni az ókori egyiptomi eget. Ehhez csillagászati modelleket vetett össze Nut koporsókon és kéziratokban szereplő ábrázolásaival. A legújabb cikkében egy bizonyos ábrázolásra összpontosít, mely egy Nesitaudjatakhet nevű papnő külső koporsóján szerepel, amelyen egy „hol cikkcakkos, hol hullámzó fekete sáv” látható, amely Nut testét kettészeli, és amelyet Graur a galaxisunkat sötét szalagként kettészelő Nagy Hasadék ábrázolásának gondol.

Hasonló hullámzó görbék jelennek meg Szeti I. sírjának csillagászati mennyezetén, valamint Ramszesz IV., VI. és IX. sírjaiban Nut ábrázolásainak részeként. Ez a Tejút első vizuális ábrázolása.

A csillagokkal borított Nut átível a földisten Geb felett, és apja, a légköristen Shu tartja a magasba.
A felkelő Nap, amelyet Re visz és sárga színű, Nut lábain felkúszik, míg a lenyugvó Nap,
amely vörös színű, kinyújtott karjain lefelé halad Osiris felé.
forrás: gallica.bnf.fr

„Nagyon érdekel, hogy a világ különböző kultúrái és korszakai hogyan fogták meg a Tejút fogalmát, és hogyan építették be azt vallásaikba, mitológiáikba és kultúráikba” – nyilatkozta Graur a Hyperallergicnek.

A nappalt az éjszakától elválasztó Nut istennő ábrázolása
az V. és VI. Ramszesz fáraóknak emelt sírban Luxorban, a Királyok völgyében.
Fotó: AMIR MAKAR/AFP

„A megfogalmazások gyakran a vizuális művészetben is megjelennek, mint például az ókori Egyiptomban, de sok más kultúrában is. Ezek a tárgyi emlékek nemcsak esztétikai értelemben fantasztikusak, hanem abban is, hogy megmutatják az egymástól különböző kultúrák égbolt-ábrázolásában rejlő alapvető hasonlóságokat, melyek például néhány amerikai őslakos törzsnél is megfigyelehtőek.”

Klasszikus Nut-ábrázolás az Encyclopaedia Britannica vonatkozó szócikkében.
Forrás: Encyclopaedia Britannica