Hirdetés
Hirdetés
— 2025. április 5.

Kulturális örökségek pusztultak el a mianmari földrengésben

A 3000-nél is több halálos áldozatot követelő, a Richter skála szerinti 7,7-es erősségű földrengés romba döntött mecseteket, pagodákat, kolostorokat és más történelmi és világörökségi helyszíneket is. Egy héttel az események után is többszáz embert tartanak nyilván eltűntként – egyelőre a humanitárius segítségnyújtás élvez elsőbbséget.

Március 28-án, pénteken egy 7,7-es erősségű földrengés rázta meg Mianmart, amely több mint 3000 ember halálát okozta, több ezer embert megsebesített, és hatása elérte a szomszédos Thaiföldet is. A természeti katasztrófa pusztító nyomokat hagyott maga után.

A földrengés következtében körülbelül 3000 épület rongálódott meg, köztük több mint 95 pagoda és sztúpa, valamint 50 mecset. Ezeket az előzetes adatokat múlt szombaton tette közzé az X platformon Mianmar polgári árnyékkormánya, a Nemzeti Egységkormány, amely a regnáló katonai juntával szemben áll a polgárháborúban. A halálos földrengés tovább súlyosbította az országban zajló humanitárius válságot.

Mianmar második legnagyobb városában, Mandalayban, amelyet lenyűgöző buddhista építészete miatt „aranyvárosnak” is neveznek, a történelmi Mandalay Palota egy része eldőlt. Az állami média szerint a palota Si Shay kapuja és egy óratorony is megrongálódott. A város az ország központjában, a földrengés epicentrumának közelében fekszik, és 1885-ig Mianmar fővárosa volt a brit gyarmati uralom előtt.

Mandalay Palota

A kormányzati média képeket közölt a Mandalay Palota leomlott falairól és megrepedt alapjairól. A Getty Kutatóintézet szerint a fallal körülvett komplexumot a második világháborúban a japán megszállás és légitámadások nagyrészt elpusztították, és az 1990-es években egy másolat épült a romok helyére.

A 200 éves Mandalay Me Nu Kolostor szinte teljesen megsemmisült – számolt be a New York Times. Facebookon közzétett képek szerint az épület a földrengésben felismerhetetlenné vált. A szintén Mandalayban található Új Masoeyein Kolostor összeomlott, és a fényképek tanúsága szerint szerzetesek gyűltek össze az összedőlt óratorony körül. A londoni székhelyű Burma Human Rights Network pénteken közölte, hogy a városban 24 kolostor omlott össze.

A földrengés idején Ramadán-imák zajlottak több mecsetben is. Egyes jelentések szerint 700 hívő vesztette életét a beomlott mecsetekben. Egy férfi, aki a fővárostól délre fekvő Taungoo városában vett részt a pénteki imán egy mostanra rommá vált mecsetben, a Reutersnek elmondta, hogy nagymamája, két nagybátyja és nagynénje, akik együtt volt, a törmelék alá szorult, és életét vesztette.

Emberi jogi szervezetek szerint a történelmi mecsetek állapota az ország buddhista többségű kormánya által kiadott fenntartási engedélyek elutasítása miatt is romlik.

Maha Aung Mye Bon Zan Monastery (Me Nu Oak Kyaung)
Mandalay Me Nu

Az ENSZ 2018-ban népirtási szándékkal vádolta Mianmar hadseregét a rohingya muszlim kisebbséggel szemben elkövetett emberi jogi visszaélések miatt. Egyes jelentések szerint a junta a múlt heti földrengés után is folytatja a légicsapásokat, bár az ellenállási csoportok egyoldalú tűzszünetet hirdettek a segélyezés érdekében.

Shwe Sar Yan Pagoda

Egy videón látható, amint nézők rémülten figyelik, ahogy az arany Shwe Sar Yan Pagoda csúcsa, amelyet 800 és 1200 között építettek, letörik és a földre zuhan.

Egyelőre nem világos, hogy a földrengés sújtotta övezetben található, az UNESCO világörökség részét képező Bagan mekkora károkat szenvedett. Az UNESCO szerint a térségben 3 595 buddhista emlékmű található, köztük 11–13. századi sztúpák és templomok. Egy burmai nyelvű híroldalon megjelent helyi beszámolók szerint legalább hat pagoda megrongálódott. 2016-ban egy 6,8-as erősségű földrengés több bagani pagodát is romba döntött.

Az UNESCO szóvivője a Hyperallergic nevű lapnak elmondta, hogy a szervezet „mélységesen aggódik a mianmari földrengés történelmi kulturális helyszínekre gyakorolt hatása miatt.”

A szervezet műholdképek, partnerintézmények információi és nyilvánosan elérhető adatok alapján méri fel a károkat.

A szóvivő hangsúlyozta, hogy ebben a szakaszban a helyi közösségek számára nyújtott humanitárius segítségnyújtás élvez prioritást.

„Bár jelenleg nagyon nehéz pontosan meghatározni a földrengés hatását Bagan és a Pyu ókori városok világörökségi helyszíneire, úgy tűnik, hogy számos más terület – például Mandalay, Naypyidaw és Sagai, amelyek nemzeti jelentőségű történelmi és kulturális helyszínek otthonai – súlyosan érintett” – mondta a szóvivő.

A Pyu ókori városok, Mianmar második UNESCO világörökségi helyszíne, három árkos városban helyezkedik el (Halin, Beikthano és Sri Ksetra), és i.e. 200 és i.sz. 900 között épültek. Egyelőre nem világos, hogy az ókori városok bármelyike károkat szenvedett-e.